Wyspa Efate, Morze Koralowe | Vanuatu


O łowisku

Wulkaniczny archipelag

Vanuatu to państwo leżące na 83 wyspach archipelagu Nowe Hebrydy, z których większość ma pochodzenie wulkaniczne (znajdują się tu trzy czynne wulkany). 65 z tych wysp jest zasiedlonych przez ludzi, a największe z nich to: Espiritu Santo, Malakula, Efate i Erromango. Zamieszkują je głównie rdzenni Melanezyjczycy, choć jest też trochę przybyszów z Azji czy Australii. Archipelag leży ok. 800 km na północny-wschód od Nowej Kaledonii i mniej więcej tyle samo na północny-zachód od Fidżi. Dawniej kraj ten stanowił kondominium brytyjsko-francuskie, obecnie jest niepodległy. W czasie II Wojny Światowej na wyspach stacjonowali żołnierze amerykańscy, którzy (ciekawostka!) pozostawili po sobie niezliczone ilości rozbitych butelek po coca-coli. Ich fragmenty można znaleźć dosłownie wszędzie.

Wyspy są otoczone od wschodu przez wody Pacyfiku z jego przepastnymi głębiami, a od zachodu przez Morze Koralowe. Oba te akweny stanowią idealne środowisko do bytowania dla wielu organizmów wodnych, przede wszystkim ryb. Szczególnie bogate w życie jest Morze Koralowe, przyciągające tutaj z całego świata miłośników nurkowania. Wody okalające wyspy stanowią też doskonałe tereny wędkarskie.

Nie tylko GT

Ryba, której złowienie jest najbardziej cenionym wyczynem wśród wędkarzy sportowych uprawiających morski spinning, jest GT czyli karanks olbrzymi. To niezwykle silne stworzenie morskie o spłaszczonym tułowiu pokrytym srebrnoszarą łuską i wielkim pysku. Zamieszkuje ona dość powszechnie wody sąsiadujące z archipelagiem Vanuatu i jest głównym celem przybywających tu wędkarzy. Łowi się ją tak jak gdzie indziej głównie metodą spinnigowa, używając jako przynęt powierzchniowych popperów lub tonących stickbaitów. Ten sposób połowu jest niezmiernie ekscytujący, a brania widowiskowe. Walka z karanksem jest bardzo trudna, gdyż ryba często ucieka od razy do kryjówek w rafowych skałach i obcina linkę. Ważne jest zatem siłowe przytrzymanie jej przez ucieczką.

Inne sportowe gatunki, po jakie przyjeżdża się na Vanuatu, to przede wszystkim tuńczyki – zarówno żółtopłetwe, jak i psie. Biorą tu często tak duże i silne ryby, że ich wyholowanie graniczy z cudem. Po prostu zrywają najmocniejsze nawet zestawy spinningowe. Najskuteczniejszą metodą jest tzw. jigging, czyli łowienie w pionie na przynęty przypominające trochę pilkery. Tą samą metodą możemy skusić do brania rekina, nawet znaczących rozmiarów. Jednak tu problemem jest oczywiście również wyholowanie ryby, gdyż najczęściej przecina ona linkę swymi niezwykle ostrymi zębami zaraz po braniu. Ale nie należy się zniechęcać, bo raz na jakiś czas może się udać poskromienie tej niezwykle groźnej i silnej ryby, co przeżyliśmy na naszej pierwszej wyprawie grupowej w 2016 roku. A rekinów jest na Morzu Koralowym naprawdę dużo. Ponadto w łowisku znajdują się potężne groupery i snappery, szybkie jak błyskawica wahoo, cudownie ubarwione pstrągi koralowe oraz wiele innych gatunków. Oczywiście trafiają się też piękne marliny i żaglice.

Dostępność łowiska

Ryby łowi się z specjalistycznych łodzi morskich, prowadzonych przez doświadczonych kapitanów-przewodników.

Rekomendowane metody połowu

Spinning morski, popping, jigging w pionie.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska zabierane są ryby wg bieżących potrzeb konsumpcyjnych. Generalnie praktykowana jest zasada „no kill”.

Wyniki na wyprawach

Wędkarskie antypody (2016)

Antypodami określamy tereny znajdujące się dokładnie po drugiej stronie naszej planety, tj. na drugim końcu jej średnicy mierzonej od miejsca, w którym się obecnie znajdujemy. Tak więc każde miejsce na Ziemi ma swoje własne antypody...

Zobacz reportaż


Zakwaterowanie

Proponujemy Państwu skorzystanie z usług przyzwoitej bazy wędkarskiej, zlokalizowanej na wyspie Efate, około 45 minut jazdy samochodem od stolicy archipelagu – Port Vila. Prowadzą ją Australijczycy z pomocą miejscowej ludności. Baza oferuje zakwaterowanie w 3-osobowych bungalowach z łazienkami i klimatyzacją, który rozrzucone są po ładnym ogrodzie, ok. 30-100 metrów od plaży. Posiłki serwowane są na zewnątrz, w specjalnie do tego przystosowanych zadaszonych miejscach.

Galeria zdjęć - baza


Serwis wędkarski

Wędkarze korzystają z 3- lub 4-osobowych łodzi, prowadzonych przez doświadczonych kapitanów-przewodników. Sesje wędkarskie trwają codziennie po ok. 7-8 godzin. Ryb szuka się w zależności od pogody i kierunku wiatru w różnych miejscach. Najbliższe łowika znajdują się już kilka minut od bazy (trafiają się tu głównie karanksy), jednak zazwyczaj pływa się dalej, od 20 do 60 minut rejsu w jedną stronę. Najdłuższą opcją jest wycieczka pod sąsiednie wyspy, która wymaga 1,5 godzinnego rejsu w jedna stronę. Rezerwuje się ją za dodatkową opłatą (dodatkowe paliwo oraz kilka godzin więcej na wodzie), gdy pozwoli na to pogoda. Tak daleki rejs daje szansę na dotarcie do zupełnie dziewiczych łowisk oraz podziwianie pięknej przyrody i bajkowych krajobrazów rejonu południowego Pacyfiku. Ryby są z reguły wypuszczane, ale zwykle zabiera się kilka sztuk z przeznaczeniem na kolację. Serwowane są najczęściej jako sashimi, sushi, bądź z grilla.

Uwaga! Nasze biuro pomaga przed wyjazdem zakupić sprzęt wędkarski, niezbędny do wędkowania na Vanuatu, oraz służy doradztwem w tej kwestii. Szczegóły na zapytanie.



Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Cena:W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem.

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowiska morskie zlokalizowane wokół archipelagu Vanuatu w Melanezji, na południowym Pacyfiku, ok. 800 km od Nowej Kaledonii. Oddalone od Polski o ponad dwadzieścia godzin lotu samolotem (konieczne dwie przesiadki , np. jedna w Katarze lub Dubaju, druga w Australii).

Jakie ryby?
Polecamy połowy tropikalnych ryb morskich, takich jak: karanksy, tuńczyki, groupery, snappery, pstrągi koralowe, rekiny, wahoo i wiele innych.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok, jednak od maja do grudnia możliwe są większe opady deszczu oraz silniejsze wiatry.

Jak dojechać na miejsce?
Z Europy przelot samolotem do Australii i dalej na Vanuatu.

Największe atuty oferty

  • możliwość złowienia prestiżowych trofeów wędkarstwa morskiego wielu różnych gatunków
  • świetne położenie bazy przy samej plaży, dobre miejsce na wypoczynek
  • egzotyka wysp pacyficznych (Oceania)
  • możliwość zwiedzenia po drodze jednego z australijskich miast (Sydney lub Brisbane)

Co oprócz łowienia?

Na wyspach rekomendujemy zwiedzanie stolicy Port Vila, a także wycieczkę wokół wyspy Efate oraz wodospad Mele. W drodze zwiedzania Sydney i/lub Brisbane w Australii.

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.