Jezioro Thingvallavatn | Islandia


O łowisku

To magiczne miejsce obfituje w niewyobrażalnych rozmiarów ryby (przede wszystkim pstrągi potokowe), które jadąc naszym biurem można łowić za przyzwoitą cenę. Oferujemy na tym łowisku dostęp do prywatnych odcinków, gdzie wędki są limitowane, presja ograniczona, a ryb pod dostatkiem.

Duże ryby z dużej wody

Jezioro ma powierzchnię 84 km² i maksymalną głębokość 114 metrów. Jest największym naturalnym zbiornikiem na Islandii i znajduje się zaledwie o godzinę jazdy samochodem od Reykjaviku. Z powodu swojej urody, kryształowo czystej wody (widoczność w jeziorze sięga średnio 10-15 metrów!) oraz nietypowej budowy geologicznej (zbiornik leży na styku płyt tektonicznych: Euroazjatyckiej i Północnoamerykańskiej) zostało umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO (na Islandii są tylko 2 miejsca widniejące na tej liście). 80% wody zasilającej jezioro pochodzi z podziemnych zimnych strumieni, które wypływają z islandzkich lodowców.

Jednocześnie południowa, płytsza część zbiornika, posiada wyraźnie cieplejszą wodę, która ogrzewana jest przez występujące tu źródła geotermalne (największe na Islandii), które z kolei czerpią swoją energię od podziemnych, gorących skał magmowych położonych blisko dna jeziora. Ta mieszanka niespotykanych gdzie indziej czynników pomogła wykształcić w jeziorze endemiczną populację pstrąga potokowego, który osiąga tu niespotykane w innych akwenach Islandii rozmiary. Przyczynia się również do tego również mnogość naturalnego pokarmu, jakim jest lokalna odmiana niewielkiej palii, a także fakt, że ryby te przystępują do tarła nie co rok, a co dwa lata, co pozwala im znacznie szybciej przybierać na masie. W okresie wiosny wielkie pstrągi przebywają blisko brzegów jeziora i wtedy z powodzeniem można łowić je na muchę!

Dinozaury w kropki

Jeśli chcesz złowić na muchę naprawdę dużego pstrąga, to nie ma lepszego miejsca niż Thingvallavatn. Pomiędzy majem a połową czerwca, za cieplejszą wodą do brzegów zbiornika podpływają stada ryb i szansa na spotkanie z rekordowym okazem jest wysoka. Średnia z jeziora, jeśli chodzi o „potokowce”, wynosi 3-4 kg, a największe łowione co roku ryby osiągają wagę 12-15 kg! Taki właśnie okaz udało się pokonać Maćkowi Rogowieckiemu z naszego biura podczas wizyty nad Thingvallavatn w maju 2015 roku. Pstrągi są przy tym krępe, grube i często bardzo wysrebrzone, niczym wędrowne trocie lub atlantyckie łososie. Ich siła jest ogromna i na muchowym kołowrotku trzeba mieć co najmniej 150 metrów solidnego „backingu”. Hole trwają nawet do pół godziny.

Przy sprzyjających warunkach pogodowych, łowiąc w odpowiednich miejscach na jeziorze (o co dba zawarty w naszym pakiecie przewodnik), można złowić nawet kilka takich pstrągów dziennie. Choć uczciwie trzeba przyznać, iż łowienie na Thingvallavatn jest dość wymagające. Łowi się tylko z brzegu lub brodząc, a ryby są płochliwe (przyczynia się do tego bardzo czysta woda, choć z drugiej strony łatwiej je dzięki temu wypatrzeć z wyższego brzegu). Łowienie polega na ciągłym szukaniu aktywnych ryb i przemieszczaniu się samochodem po potencjalnych miejscach ich występowania (terenowe auto jest zapewnione w naszym pakiecie). Sporo też maszeruje się brzegiem jeziora w poszukiwaniu pstrągów.

Jest to więc wędkowanie dla osób bardziej aktywnych, skłonnych do poszukiwań, które chcą złowić rekordowych rozmiarów okaz, a nie zależy im zbytnio na częstszych braniach ryb mniejszych (40-50 cm). Większa część jeziora jest udostępniona do ogólnego wędkowania (w sezonie wiosennym spotkacie tam na pewno wędkarzy z Reykjaviku), ale niektóre obszary są prywatne bądź wchodzą w obszar rezerwatu, gdzie wędkowanie jest ściśle limitowane. Nasza oferta przewiduje łowienie tylko w takich specjalnych miejscach, gdzie wędkarska konkurencja nie będzie zbyt liczna. Poza pstrągiem potokowym w akwenie mieszka kilka gatunków palii arktycznej. Najlepszy sezon na te ryby to miesiące czerwiec (wtedy biorą także jeszcze duże pstrągi!), lipiec i sierpień, a średnia masa łowionych ryb wynosi około 1-1,5 kg. Nie rosną one więc tak duże jak pstrągowi bracia, ale nadrabiają to swoją liczebnością i niezwykłą urodą!

Wyjazd testowy w maju 2015

Thingvallavatn odwiedziliśmy po raz pierwszy w maju 2015 roku. Trafiliśmy na koszmarne warunki pogodowe (bardzo niskie temperatury, huraganowy wiatr oraz duże opady deszczu ze śniegiem), a mimo to wyniki były „powalające”. Nie złowiliśmy wprawdzie wielu ryb, ale rozmiary pstrągów były wprost trudne do wyobrażenia dla przybyszów z Polski. Największy mierzył równo 100 cm (około 14 kg!), a kilka pstrągów oscylowało w granicach 5-8 kg!

Alternatywa na niepogodę

W przypadku złej aury istnieje możliwość wędkowania w znacznie mniejszych i nie tak wrażliwych na warunki pogodowe akwenach położonych od kilku do 30 minut drogi od Thingvallavatn. Nie ma tam wprawdzie tak okazowych pstrągów jak na dużym zbiorniku, ale ryby w przedziale 40-70 cm (do 3,5 kg!) występują powszechnie. Co więcej, ich populacja jest dość liczna i można mieć nadzieję nawet na kilkanaście brań dziennie na osobę. Na tych jeziorach można łowić z brzegu lub niekiedy - po uzgodnieniu z przewodnikiem - z pontonów.

Dostępność łowiska

Brzegi są w większości łatwo dostępne do wędkowania, a nasi klienci mają prawo poruszania się wieloma prywatnymi drogami nad jeziorem i łowienia w obrębie rezerwatu. Jest kilka obszarów jeziora, które są niedostępne dla wędkowania. Szczegółowe mapy klienci otrzymują na miejscu.

Rekomendowane metody połowu

W wielu miejscach i w niektórych okresach roku istnieje możliwość wędkowania tylko na sztuczną muchę. Dokładne informacje sprzętowe oraz o skutecznych wzorach much dostępne są w naszym biurze.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W okresie 15.04-15.06 (główny sezon pstrągowy) dozwolona jest jedynie metoda muchowa. W tym okresie obowiązuje całkowity zakaz zabierania ryb (nie dotyczy lokalnych farmerów zamieszkujących nad jeziorem). Pozostałe przepisy i ograniczenia dostępne są na zapytanie w naszym biurze.

Islandzka wiosna i wielkie pstrągi (2015)

To już moja trzecia wyprawa do Islandii. I pierwsza wiosenna. Majowy termin został wybrany ze względu na wielkie jeziorowe pstrągi z Thingvallavatn, gdyż właśnie wtedy przypada sezon ich łowienia na wędkę.

Zobacz reportaż


Zakwaterowanie

Nasi klienci mają kilka opcji do wyboru – w zależności od planowanego budżetu i aktualnej dostępności. Np. mogą zamieszkać w pięknie położonych (5 minut drogi od jeziora) wolnostojących domkach o wysokim standardzie. Domki są wyposażone w kuchnię, łazienkę, salon z TV oraz werandę z meblami. W każdym domku może mieszkać do 3 osób. W sumie do dyspozycji są cztery takie same domki. W oferowanym przez nas pakiecie znajduje się także samochód terenowy z GPS (Suzuki Grand Vitara lub Suzuki Jimny, a za dopłatą także większe auto jak Nissan Patrol czy Toyota Landcruiser), który jest na Islandii konieczny do swobodnego przemieszczania się po łowiskach. Jedno auto przewidziane jest na 2-4 wędkarzy w zależności od jego rozmiaru.


Serwis wędkarski

W cenie pobytu zawarte są także jednodniowe usługi profesjonalnego i bardzo doświadczonego przewodnika, który zapozna gości z akwenem i najskuteczniejszymi w danym okresie technikami wędkowania. Grupa zostanie także wyposażona w dokładne mapy łowiska/drogi dojazdowe oraz namiary GPS na konkretne i sprawdzone miejsca połowów. Na miejscu można także kupić najskuteczniejsze muchy po zgłoszeniu nam wcześniej takiego zapotrzebowania.


Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Thingvallavatn

Termin:15.04-15.08
Czas trwania:pobyty tygodniowe rozpoczynające się od dowolnego dnia; na życzenie krótsze lub dłuższe
Dojazd:we własnym zakresie (samolot do Keflaviku), a następnie samochód terenowy zapewniony przez biuro
Ilość uczestników:2-12 osób
Zakwaterowanie:domki wolnostojący
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:Jezioro Thingvallavatn oraz mniejsze jeziora w okolicy
Przewodnik:profesjonalny przewodnik na miejscu, 1 dzień w pakiecie; na życzenie możliwość wynajęcia przewodnika na dowolną ilość dni
Cena:ok. 6490,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 3 osobach uczestniczących (łącznie 19 470,- PLN za 3 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie EURO z dnia 26.01.2019 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • komfortowy domek wolnostojący lub pokój w pensjonacie
  • 1 dzień wędkowania z profesjonalnym przewodnikiem wędkarskim
  • ubezpieczenie NNW, KL, bagaż
  • licencje wędkarskie na prywatne odcinki łowiska - 6 dni wędkowania

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Islandia to wyspa na Oceanie Atlantyckim, położona pomiędzy Europą a Ameryką Północną. Jest dobrze skomunikowana z Polską i resztą Europy - lot trwa tylko 3-4 godziny, co jest dużą zaletą tego kierunku. Z kolei jezioro Thingvallavatn położone jest o nieco ponad godzinę jazdy samochodem na wschód od lotniska w Keflaviku (około 80 km).

Jakie ryby?
Rekordowych rozmiarów pstrągi potokowe (nawet do 15 kg) oraz kilka gatunków palii arktycznej.

Kiedy najlepiej jechać?
Od 15 kwietnia do 15 sierpnia.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej samolotem. Oferujemy pomoc przy ewentualnej rezerwacji samolotu. Jest możliwa tez podróż promem z Danii.

Co oprócz łowienia?

Wyprawiając się do Islandii na ryby warto zaplanować sobie co najmniej 2-3 dni na zwiedzanie wyspy, aby poznać jej największe atrakcje, jak: gejzery, wulkany, lodowce, klifowe skały, czarne plaże, oszałamiające wodospady, „księżycowe” kratery, wrzynające się w górskie pasma fiordy, zielone górskie doliny czy siarkowe termy. Najlepszą opcją jest wynajęcie specjalnego „pancernego” samochodu terenowego, który umożliwi również zwiedzanie interioru i pokonywanie rzek. Islandia to niezaprzeczalnie jeden z najpiękniejszych krajów świata! Więcej informacji na temat tego co warto zobaczyć na Islandii dostępnych jest w naszym biurze.

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.