Jeziora Stora Lee oraz Foxen | Południowa NorwegiaDrapieżniki na sielawowej diecie

Na przeważającej powierzchni jeziora obszary litoralu są ograniczone praktycznie tylko do wąskiego pasa w strefie przybrzeżnej, jednak w niektórych zatokach znajdziemy również trzcinowiska oraz łąki roślinności podwodnej. W obu jeziorach żyje bardzo duża populacja szczupaka i okonia - gatunków bardzo popularnych wśród spinningistów. Te pierwsze spędzają większą część roku w toni i na podwodnych górkach, żywiąc się sielawami i siejami, dzięki czemu dorastają do iście imponujących rozmiarów, a poza tym są grube i bardzo silne. Wiosną szczupaki można znaleźć również w płytszych zatokach i trzcinowiskach, gdzie gromadzą się na tarło i przebywają kilka tygodni po jego zakończeniu. Można wówczas łowić seryjnie wielkie ryby na płytko pracujące przynęty, jak dżerki, lekkie wahadłówki czy sztuczne muchy.

Imponujący rekord

Przebywająca tu wiosną 2008 r. dwójka holenderskich wędkarzy z czasopisma wędkarskiego "Beet" stosując tylko i wyłącznie dżerki złowiła w ciągu 6 dni kilkadziesiąt szczupaków przekraczających 80 cm, a największy okaz miał 118 cm! Oficjalny rekord jeziora wynosi 132 cm i 17,9 kg, ale z uwagi na niewielką dotąd presję wędkarską powinien być niedługo poprawiony. Latem i jesienią sugerujemy głębszy trolling w toni jeziora oraz w okolicy podwodnych górek, wychodzących z przepastnej głębiny na ok. 10 m. Tam prawie zawsze można liczyć na "atomowy strzał" toniowego, sielawowego esoksa.

Jest też okoń - i to jaki!

Poza szczupakiem wielką atrakcją łowiska jest gruby okoń, występujący w bardzo licznych stadach. Po znalezieniu ryb w okresie ich dobrego żerowania można w każdym niemal rzucie wyjmować okonia w przedziale 0,5-1 kg. Kiedy nie żerują i stoją przy dnie też są do złowienia, ale wymaga to nieco finezji (opad!), no i trzeba się pogodzić z tym, że rybę wyjmiemy nie w każdym, ale powiedzmy w co piątym rzucie. Zapewniamy, że przygoda z okoniami na Stora Lee i Foxen, jaką mieliśmy przyjemność przeżyć jesienią ubiegłego roku, to jedne z najpiękniejszych chwil w całej naszej wędkarskiej karierze. Łowiliśmy po kilkadziesiąt sztuk na głowę dziennie, a okonie w zdecydowanej większości mieściły się w granicach od 30 do 40 cm. Największe sztuki miały około kilograma i walczyły z taka siłą, że w czasie holu przez dłuższy czas nie było wiadomo, czy ma się do czynienia z dużym okoniem, czy całkiem przyzwoitym szczupakiem.

Dostępność łowiska

Łowienie ryb w jeziorach Stora Lee i Foxen jest możliwe przede wszystkim z łodzi wyposażonej w silnik spalinowy. Łowienie z brzegu w niektórych miejscach jest wprawdzie możliwe, jednak wędkując w ten sposób, można mieć problem z dotarciem do najlepszych stanowisk ryb. Ponadto łowienie takie może być niebezpieczne z uwagi na to, że w wielu rejonach jeziora zaraz przy brzegu dno ostro schodzi w dół na głębokość nawet kilkunastu metrów!

Rekomendowane metody połowu

Na płytszych miejscach (do 10 m) spinning lub sztuczna mucha. Na głębszych partiach jeziora - trolling. Na ryby spokojnego żeru: spławik lub gruntowa przystawka.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Dziennie z łowiska można zabrać 2 szczupaki na domek w rozmiarze 40-80 cm. Wszystkie szczupaki większe niż 80 cm należy w sposób bardzo ostrożny wypuścić z powrotem do wody. Z norweskich jezior zabieramy ryby (np. okonie czy białą rybę) tylko do bieżącego spożycia. Mrożenie filetów z ryb słodkowodnych i wywożenie ich za granicę jest bardzo niemile widziane przez gospodarzy domku i lokalną społeczność.


Zakwaterowanie

Proponujemy Państwu zakwaterowanie w luksusowym domu położonym nad jeziorem Stora Lee. Dom przewidziany jest na maksymalnie 7 osób, a wyposażony jest w aneks kuchenny (z dużą lodówką), duży salon z wygodnymi meblami (duży stół z krzesłami oraz kanapa z małym stolikiem) i telewizorem, 3 sypialnie (jedna na antresoli), łazienkę z prysznicem i WC oraz obszerny taras z pięknym widokiem na jezioro. Na tarasie meble ogrodowe. Dom ogrzewany, elektrycznie. Obok domu możliwość zaparkowania samochodu.

Sprzęt wędkarski

Ośrodek dysponuje własną przystanią, do której trzeba dojechać samochodem (odcinek ma kilkaset metrów). Dla wędkarzy do wynajęcia dwie łodzie wędkarskie - jedna większa (4,8 m) z silnikiem 20 KM i druga mniejsza (4,5 m) z silnikiem 10 KM. Łodziami można pływać zarówno po jeziorze Stora Lee, jak i Foxen (zbiorniki są połączone przesmykiem). Możliwe usługi przewodnika wędkarskiego. Dostępne są mapy batymetryczne jeziora. Informacja wędkarska o najlepszych stanowiskach ryb oraz technikach łowienia dostępna w biurze Eventur Fishing.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Ceny na zapytanie w biurze - zainteresowanych prosimy o kontakt.
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 122 797

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Jezioro w południowo-wschodniej Norwegii (na granicy Norwegii ze Szwecją), którego głębokość dochodzi miejscami aż do 200 m (!), oddalone:

 • ok. 639 km od portu w Karlskronie,
 • ok. 190 km od lotniska w Oslo,
 • ok. 590 km od Nynäshamn,
 • ok. 580 km od Ystad.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupaka (od maja do października oraz zimą spod lodu), okonia (od maja do października oraz zimą spod lodu), łososia (latem i wczesną jesienią) siei (cały rok, zimą spod lodu) ) oraz białej ryby (od maja do września).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od kwietnia do października (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • możliwość wędkowania w dwóch jeziorach: Stora Lee i Foxen
 • bardzo duży szczupak
 • mnóstwo okonia i to przyzwoitych rozmiarów
 • luksusowe domki i wygodne łodzie

Akrakcje w okolicy

 • miasto Halden z potężną twierdzą górującą nad okolicą,
 • całodzienna wycieczka do stolicy Norwegii Oslo,
 • spacery po lesie, grzybobranie.