Rejon Saarijärvi | Centralna Finlandia


O łowisku

Bezkresne lasy i dużo wody

Ten atrakcyjny turystycznie i wędkarsko rejon usytuowany jest w centralnej Finlandii, ok. 80 km na północny-zachód od Jyväskyli. Tereny wokół miasteczek Karstula i Saarijärvi porastają olbrzymie kompleksy leśne, w których latem można znaleźć wiele grzybów, jagód i czerwonych borówek. W lasach żyją także spore stada dzikiej zwierzyny (głównie łoś i sarna). Drugą główną atrakcją regionu są liczne jeziora i bystrza (koski), w których wędkarze znajdą obfitość ryb bardzo wielu gatunków - od typowo jeziorowych szczupaków i sandaczy po charakterystyczne dla wód górskich pstrągi i lipienie. Leśna głusza i krystalicznie czyste powietrze zapewniają turystom wspaniały, niczym nieskrępowany wypoczynek i potężny zastrzyk zdrowia! W tym rejonie oferujemy Państwu wędkowanie na jeziorze Summanen oraz w bystrzach Heijostenkoski, Karajoki, Muittarinkoski i Riekonkoski.

Jezioro Summanen - nasze superłowisko sandacza i szczupaka

Jest sporym akwenem ulokowanym w okolicy miasteczka Saarijärvi w środkowej Finlandii. Ma 8 kilometrów długości i 4 kilometry szerokości. Na jeziorze znajdują się dwie duże wyspy. Jest dość płytkie (najgłębsze dołki mają ok. 20 metrów, większość to blaty o głębokości 3-7 metrów), a dno jeziora ma charakter piaszczysto-żwirowy. Nie ma tu wielu głazów czy skał, ale zdarzają się kamieniste rafy. Strefę przybrzeżną w niektórych miejscach porasta trzcina. Główne ryby jeziora to szczupak i sandacz, które wprawny wędkarz może tu łowić w dużych ilościach. Potwierdziła to nasza wyprawa testowa w 2010 roku, w które uczestniczył m. in. znakomity spinningista Grzegorz Zarębski. Jego opinię na temat wody można przeczytać obok. W każdym razie grupa złowiła łącznie przez 3 dni kilkaset sandaczy i wiele szczupaków w granicach 2-3 kg. Nic dodać, nic ująć. Ponadto w jeziorze żyje dużo białej ryby, ładny okoń oraz pstrąg (ten ostatni dość trudny do złowienia).

Bystrze Heijostenkoski

Heijostenkoski to bardziej rzeka niż próg wodny, jego długość wynosi bowiem ok. 2,5 km. Ma charakter wody górskiej, z licznymi usłanymi głazami progami, ale i szerokimi rozlewiskami z powolnym nurtem. Woda jest lekko brunatna, czysta, zimna i dobrze natleniona. Szerokość rzeki waha się w granicach od 9 do 57 m. Spadek na wspomnianym odcinku - 12,7 m. Przeciętny przepływ wody: 16,8 m3/s. W Heijostenkoski żyją przede wszystkim wspaniałe okazy pstrągów potokowych dochodzące do 4-5 kg. Złowienie 3-kilogramowej sztuki nie należy tutaj do rzadkości i nie robi na miejscowych większego wrażenia. Ryby dobrze reagują zarówno na sztuczne muchy, jak i spinning. Poza pstrągiem potokowym (zarówno dzikim, pochodzącym z naturalnego tarła, jak i zarybieniowym) w wodzie tej żyją lipienie, a także okonie, szczupaki, a miejscami nawet sandacze i jazie. Nie należy zniechęcać się brakiem sukcesów na przestrzeni kilku godzin, a nawet całego dnia. Już następnego ranka ryby mogą intensywnie zażerować i przeżyjemy wówczas wiele niezapomnianych chwil, a złowiony sześćdziesiątak o przepięknym, brunatnym ubarwieniu wynagrodzi nam z nawiązką poniesione wcześniej trudy. Okolica jest niezwykle urokliwa, można przez kilka godzin maszerować rosnącym nad rzeką lasem i oddychać rześkim, aromatycznym powietrzem.

Bystrze Karajoki

Karajoki jest znacznie mniejszą, ale nie mniej urokliwą rzeczką. Połowimy w niej nie tylko pstrągi potokowe (jednak przeciętnie nieco mniejszych rozmiarów niż w Heijostenkoski), ale również - na spokojniejszych odcinkach z dnem porośniętym długimi trawami - ślicznie ubarwione złociste jazie (nawet znacznych rozmiarów) oraz waleczne szczupaki i okonie. Dzikość i odludność okolicy jest dodatkowym walorem tej wody, będącej dobrą opcją na kilkugodzinny wypad z Heijostenkoski.

Bystrza Muittarrinkoski i Riekonkoski

To stosunkowo oferty przetestowane w 2009 roku. Na wyprawie studyjnej w ciągu jednego dnia udało nam się na nich złowić kilkanaście pięknych pstrągów potokowych o masie do 1,5 kg! Oba bystrza są bardzo malownicze, usłane różnej wielkości głazami, obfitujące w liczne szypoty, kaskady i cienie prądowe. Muittarrinkoski jest dość krótkie (ok. 200 m), ale w jego nurcie żyje zaskakująco dużo pięknych "potoków". Z kolei Riekonkoski jest znacznie dłuższe i poza fragmentami o bardzo wartkim nurcie ma również odcinki znacznie spokojniejszej wody. Przy połączeniu bystrza z jeziorem można znakomicie połowić szczupaki czatujące w rzadkich trzcinkach i liściach grążeli. Nad wodą znajdziemy miejsca do biwakowania, gdzie na ognisku zawsze można usmażyć świeżo złowioną rybę.

Dostępność łowiska

W rzekach i bystrzach łowi się z brzegu lub brodząc (przydatne wodery lub spodniobuty), w jeziorach - z łodzi wiosłowych bądź z silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Miejscami możliwe jest też łowienie z brzegu jeziora.

Rekomendowane metody połowu

Pstrągi i lipienie w rzekach - spinning i sztuczna mucha (dozwolone tylko sztuczne przynęty). Szczególnie polecamy woblery. Ryby jeziorowe - spinning, trolling, martwa rybka. Ryby spokojnego żeru - drgająca szczytówka, spławik.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z rzek zabiera się tylko pstrągi pochodzące z zarybień (z obciętą płetwą tłuszczową). Te z dzikiego stada należy wypuszczać. Limity ilościowe w odniesieniu do ryb łososiowatych określone są w licencjach na poszczególne łowiska. Jeśli chodzi o ryby w jeziorach - nie ma zazwyczaj limitów ilościowych, ale w całej Skandynawii obowiązuje zwyczajowa zasada zachowywania umiaru w zabieraniu ryb, czyli bierzemy tyle, ile nam potrzeba do spożycia w dniu połowu. Okresy ochronne pstrąga potokowego i łososia jeziorowego: 11 września - 15 listopada. Wymiary ochronne: pstrąg potokowy - 40 cm, łosoś jeziorowy - 40 cm, lipień - 30 cm, sandacz - 37 cm.

Opinia eksperta

„W sierpniu 2010 miałem okazję łowić w przepięknych, niesamowicie rybnych jeziorach w Finlandii. Największe wrażenie wywarło na mnie jezioro Summanen z niespotykaną ilością sandaczy. Naprawdę niewiele jest miejsc w świecie gdzie w ciągu jednego dnia można złowić ponad setkę tych drapieżników o średniej masie 1-1,5 kg. Trafił się też jeden taki około 7 kg. Jest to akwen gdzie nawet mało zaawansowani wędkarze bez większych problemów znajdą interesujące ich ryby. Poza sandaczami w dużych ilościach występują tu okonie i kapitalne szczupaki. Jeśli dołożymy do tego niespotykane gdzie indziej ilości prawdziwków w lasach to chyba większej zachęty nie trzeba.”

Grzegorz Zarębski

Znakomity polski wędkarz, mający w dorobku m.in. tytuł spinningowego Mistrza Polski oraz zwycięstwo w Europejskich Zawodach Szczupakowych w szwedzkim Västervik (razem z Rajmundem Litwińskim).


Zakwaterowanie

W rejonie Saarijärvi mogą Państwo zamieszkać w wygodnych domkach fińskich (małym i dużym), położonych w lesie nad samym brzegiem jeziora Summanen. Obydwie opcje gwarantują komfortowy pobyt w przepięknej, otoczonej lasami okolicy.

Domki nad jeziorem Summanen

Dom 4-osobowy. Do dyspozycji gości salon z TV, w pełni wyposażona kuchnia, 2 toalety, łazienka z prysznicem, 4-osobowa sypialnia. Weranda z meblami ogrodowymi i grillem. Domek znajduje się dosłownie kilka metrów od brzegu jeziora.

Dom 10-osobowy, 143 m2. powierzchni. Bardzo wysoki standard, domek w stylu myśliwskim. Są w nim w pełni wyposażona kuchnia, jadalnia z kominkiem, duży salon, oddzielne sypialnie, 2 łazienki z prysznicem i WC, sauna. Domek znajduje się około 50 m od jeziora.

Na terenie ośrodka znajdują się: tradycyjna fińska sauna parowa (dostępna odpłatnie), sauna elektryczna (dostępna odpłatnie), miejsce na ognisko, grill tradycyjny oraz grill elektryczny.

Sprzęt pływający

Na bystrza Heijostenkoski, Karajoki, Muittarinkoski i Riekonkoski dla chętnych oferujemy usługi przewodnika wędkarskiego. Na jeziorze Summanen łodzie 4,2-4,5 m długości - maksymalnie 2 osoby na jednej łodzi. Silniki spalinowe 2-4 KM. Szczegóły na zapytanie. Zakup licencji na miejscu. Informacja wędkarska na miejscu u gospodarza lub w naszym biurze.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Saarijärvi

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:7 dni, turnusy w układzie spobota-sobota
Dojazd:we własnym zakresie (samochód i prom Tallin-Helsinki lub przelot do Helsinek i wynajem auta na lotnisku)
Ilość uczestników:4-12 osób
Zakwaterowanie:dwa domki 4 i 8 osobowy
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:jezioro (na miejsu jest możliwość wykupienia licencji wędkarskich również na okoliczne bystrza)
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:2 125,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 8 500,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie EURO z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 4-osobowy z pościelą, ręcznikami i sprzątaniem końcowym
  • 2 łodzie wędkarskie z silnikami spalinowymi 2-4 KM
  • 4 licencje wędkarskie na jezioro
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:Tallin-Helsinki-Tallin. Wycena na zapytanie w biurze. Wicej informacji TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: buiro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko jeziorowo-rzeczne (jeziora i koski), położone w centralnej Finlandii, nieopodal miasta Jyväskylä, oddalone:

  • ok. 320-350 km od lotniska w Helsinkach,
  • ok. 100-130 km od lotniska w Jyväskylä,
  • ok. 170-200 km od Vaasa,
  • ok. 330-350 km od Turku,
  • ok. 1400 kmod Warszawy (droga przez kraje bałtyckie i promem przez Zatokę Fińską).


Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowo-rzeczne. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: pstrąg potokowy (od maja do września), szczupak (od maja do października), sandacz (od czerwca do października), okoń (od czerwca do października), jaź, wzdręga, płoć i leszcz (od maja do września).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski dowolny (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Finlandii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • fantastyczne położenie domków nad samym jeziorem, własna plaża
  • rybne jezioro ze znaczącym pogłowiem sandacza, co nie jest w Skandynawii takie powszechne, a także szczupakiem i okoniem
  • możliwość łowienia pstrągów na bystrzach
  • wokół lasy pełne grzybów
  • świetne miejsce na urlop z rodziną

Atrakcje w okolicy

  • możliwość raftingu z gospodarzem na bystrzu Heijostenkoski
  • grzybobranie, spacery po lesie
  • zwiedzanie po drodze z/do Polski Tallinna, Rygi bądź Helsinek