Rejon Malindi | Kenia


O łowisku

Wędkowanie plus safari - to jest to!

Decydując się na 8-dniową wyprawę w 4 osoby (4 pełne dni łowienia plus odpoczynek w dobrym hotelu) zapłacimy bez przelotu nie więcej niż 5000-6000 zł od osoby, co jak na wędkarską wyprawę w tropiki jest dość atrakcyjną ceną. Dużym atutem przemawiającym za Kenią będzie także możliwość połączenia wędkowania z dodatkowymi atrakcjami turystycznymi, jak na przykład sławnymi na cały świat wyprawami safari (parki narodowe Tsavo lub Masai Mara). Najlepszy czas na wędkarski wyjazd do Afryki to miesiące, kiedy u nas za oknem panują jesienno-zimowe szarugi, a więc okres od października do końca marca.

Legendarny marlin i inne atrakcje

Możemy wtedy liczyć na doskonałe żerowanie większości pożądanych przez wędkarzy gatunków. Największym uznaniem cieszy się oczywiście ryba-legenda, czyli marlin. W Kenii licznie spotkamy trzech przedstawicieli tego gatunku - marlina czarnego, błękitnego oraz pasiastego. Rozmiary łowionych marlinów oscylują z reguły w granicach 50-200 kg, choć kilka razy do roku słyszy się o znacznie większych rybach (największy zanotowany do tej pory w Kenii ważył 568 kg). Innymi gatunkami, które bardzo często trafiają na wędkarskie zestawy, są między innymi żaglice (nawet kilkanaście sztuk dziennie na jedną łódź), tuńczyki żółtopłetwe, bajecznie ubarwione koryfeny (dorado), rekordowe barakudy oraz kingfishe. Łowiąc na delikatniejszy sprzęt w okolicach raf koralowych, na pewno doczekamy się spotkania z rybą kole kole, wahoo, karanksem olbrzymim (słynny Giant Trevally) czy snapperem. Wielką atrakcją wędkarskich wypraw do Kenii są także połowy budzących lęk rekinów. Nie łowi się ich na trolling, lecz z wolno dryfującej łodzi na przynęty mięsne. Można w ten sposób złowić rekina o masie ponad 300 kg, choć najczęściej łowione są osobniki w zakresie 50-100 kg. Najbardziej pospolite gatunki to żarłacze (biało- oraz czarnopletwy), rekin młot, rekin tygrysi oraz rekin tępogłowy.

"Big Game" na oceanie

Terminem "Big Game" określamy pełnomorskie połowy dużych ryb przy użyciu bardzo mocnych zestawów, najczęściej metodą trollingową. Jest to właściwie jedyna metoda łowienia takich gatunków, jak marliny, żaglice, mieczniki czy duże tuńczyki - pelagicznych ryb otwartego morza. Stosuje się ją przede wszystkim w ciepłych, tropikalnych wodach, które są licznie zamieszkiwane przez wyżej wymienione gatunki ryb. Ostatnio wśród miłośników "Big Game" dużym uznaniem cieszy się mało jeszcze odkryta pod tym względem Kenia. Okazuje się, że znakomite łowiska wielkich ryb morskich znajdują się bardzo blisko wybrzeży tego afrykańskiego kraju.

Z rozmów przeprowadzanych z klientami wynika, iż niektórzy z Państwa mieli już styczność z takim rodzajem wędkarstwa, jednak mało kto był zadowolony z wyników. Przyczyną, naszym zdaniem, jest przypadkowy wybór kapitana i wędkarskiej łodzi "Big Game". Wielu z Państwa spędzając rodzinny urlop nad ciepłymi morzami postanawia spróbować swoich sił podczas 1-dniowej morskiej wyprawy. Kierujemy się wtedy do najbliższego portu (zazwyczaj położonego w okolicy wielkich kompleksów hotelowych) i na "chybił-trafił" typujemy pierwszą z brzegu pełnomorską łódź. Jeszcze gorszym rozwiązaniem jest rezerwacja nieznanej łódki przez recepcję hotelu, w którym mieszkamy. Rzadko kiedy taki rejs należy do udanych. Powód jest prosty: w sezonie turystycznym wielu miejscowych postanawia zarobić na niedoświadczonych przyjezdnych i zaczyna "organizować" wyprawy "Big Game", choć tak naprawdę ma o tej formie wędkowania bardzo nikłe pojęcie. Dlatego przestrzegamy przed zbyt pochopnym wyborem atrakcyjnej cenowo oferty początkującej załogi. Wynajęcie dobrej łodzi "Big Game" nie należy do tanich (450-700 euro za dzień), ale zazwyczaj mamy pewność, iż obsługuje ją doświadczony kapitan, który wie gdzie aktualnie przebywają ryby.

Dzika Afryka i trochę luksusu

Doskonałym uzupełnieniem wędkarskiej wyprawy do Kenii może być bezkrwawe safari, w trakcie którego uczestnicy podziwiają i fotografują z bliska afrykańskie słonie, lwy, lamparty, bawoły, nosorożce, zebry, żyrafy, antylopy, hipopotamy, małpy, krokodyle, gazele i wiele innych gatunków zwierząt oraz ptactwa.

Wrażenia są niezapomniane. Oferujemy dwudniowe wycieczki do Parku Narodowego Tsavo (samochodem), a dla chętnych nawet dłuższe wyprawy do parków Masai Mara, Nakuru, Naivasha czy tanzańskiego Serengeti (samolotem). W trakcie safari turyści poruszają się po sawannie samochodami terenowymi, a nocują w wygodnych lodżach (duże namioty z sypialniami i łazienkami) lub hotelach. Pełne wyżywienie i opieka przewodników. Szczegóły oferty na zapytanie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z kenijskiego safari.

Dostępność łowiska

Wędkowanie ze specjalnych łodzi trollingowych z przewodnikami i pełną obsługą.

Rekomendowane metody połowu

W przypadku wędkowania "Big Game" na otwartym oceanie sprzęt i przynęty zapewniają kapitanowie łodzi. Najczęściej są to przynęty sztuczne lub mięso z ryb. Połowy odbywają się w dryfie lub metodą trollingową. Po braniu należy wyjąć wędkę z uchwytu, zaciąć rybę i rozpocząć hol. W przypadku dużych okazów wędkarz przywiązywany jest specjalnym pasem do fotela. Załoga pomaga przy holu i podbieraniu ryby. Na płyciznach rekomendujemy spinning lub sztuczną muchę. Sprzęt, choć lżejszy niż na "Big Game", powinien i tak mieć odpowiednią moc, gdyż w każdej chwili przynętę może zaatakować ryba kilkunastokilogramowa, a nawet większa. Pełne informacje dotyczące wymaganego sprzętu wędkarskiego oraz technik łowienia otrzymają Państwo oczywiście w naszym biurze.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Szczegółowych informacji udzielamy na zapytanie. Na życzenie złowione ryby mogą być przyrządzone dla wędkarzy na kolację. Zwyczajowo wszystkie marliny i żaglice są wypuszczane.

Afryka dzika (2011)

Czarny ląd to najbardziej fascynujący kontynent. Wielobarwne wioski murzyńskie, parki narodowe pełne dzikich zwierząt, bezkresny busz… Ludzie żyjący skromnie i biednie, na których twarzach widać niekiedy cierpienie, ale częściej radość z każdego przeżytego dnia. Warto ich poznać i polubić.

Czytaj reportaż z wyprawy

REPORTAŻ W PRASIE

Malindi - miejsce dla wędkarzy

Na szczęście istnieje jeszcze w Kenii miejsce, które daje szansę na takie połowy, jakie były na porządku dziennym wiele lat temu. To okolice miasta Malindi położonego około 120 kilometrów na północ od Mombasy. Port ów, do którego w roku 1498 przybył słynny Vasco da Gama, stanowił niegdyś główną portugalską bazę na wschodnim wybrzeżu Afryki. Dziś Malindi jest zaskakująco porządnym, jak na te rejony świata, ośrodkiem turystycznym - znacznie bardziej spokojnym, bezpiecznym i kameralnym niż kosmopolityczna, tętniąca życiem Mombasa. Kultura suahili miesza się tu ze światem islamu o czym świadczą liczne meczety z zielonymi kopułami i strzelistymi minaretami, a plaże są piękne, szerokie i ciche.

Artykuł „Big Game pod słońcem Afryki” autorstwa Piotra Motyki ukazał się w magazynie Wędkarski Świat numer 8/2011. Egzemplarze archiwalne do nabycia w redakcji.


Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Jako bazę wypadową proponujemy nadmorską miejscowość Malindi usytuowaną około 100 km na północ od Mombasy. Na ryby przyjeżdżał tu nawet najbardziej znany entuzjasta "Big Game" na świecie - Ernest Hemingway! Zapewniamy naszym Klientom różnorodne formy zakwaterowania: od prostych wędkarskich bungalowów, aż po luksusowe hotele z pełnym wyżywieniem i basenem.

Łodzie wędkarskie to bezpieczne pełnomorskie jednostki (7-9 metrów długości, maks. 4 wędkarzy), które obsługuje doświadczona i bardzo sprawna załoga (kapitan + 2-3 pomocników). Łodzie wyposażone są w specjalistyczne fotele do wędkowania oraz kompletny sprzęt wędkarski wysokiej klasy. Klienci dowożeni są każdego dnia spod hotelu do portu, gdzie cumują łodzie. Typowy rejs trwa około 8 - 10 godzin. Kompletny sprzęt wędkarski oraz wszelkie przynęty są wliczone w cenę wynajęcia łodzi.

Podczas łowienie serwowane są napoje chłodzące oraz lunch (często właśnie złowiona przez klienta ryba). Więcej informacji na temat wędkarskich wypraw do Kenii uzyskają Państwo w naszym biurze.


Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Rejon Malindi

Termin:sezon trwa od sierpnia do końca marca
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od dowolnego dnia, możliwe krótsze i dłuższe pobyty
Dojazd:we własnym zakresie – przelot do Malindi lub Mombasy
Ilość uczestników:od 2 do 24 osób
Zakwaterowanie:pokoje 2-osobowe (hotel)
Wyżywienie:2 posiłki dziennie (śniadania i obiadokolacje)
Łowiska:Ocean Indyjski
Przewodnik:zawarty w pakiecie (załoga/obsługa łodzi wędkarskiej liczy 3-4 osoby)
Cena:ok. 5 263,- PLN* od osoby za tydzień pobytu bez przelotu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 21 050,- PLN za 4 osoby)
*cena skalkulowana została przy kursie USD z dnia 02.10.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera VAT
W cenie:
 • 7 dni w hotelu*** w Malindi,
 • 3 dni wędkowania z profesjonalnych łodzi do połowu „Big Game”,
 • pokój 2-osobowy w hotelu***,
 • 2 posiłki dziennie (śniadania i obiadokolacje)
 • profesjonalni przewodnicy wędkarscy
 • kompletny sprzęt wędkarski
 • transfer z lotniska do hotelu i z powrotem
 • transfery na łowisko i z powrotem
 • ubezpieczenie turystyczne NNW, KL, bagaż

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko morskie położone w Kenii, nad Oceanem Indyjskim, na wschodnim wybrzeżu Afryki, oddalone ok. 8400 km od Warszawy - ok. 8 h lotu z Amsterdamu/Frankfurtu, ok. 120 km od lotniska w Mombasie, ok. 400 km od lotniska w Nairobi.

Jakie ryby?
Polecamy na połów marlin, żaglica, różne gatunki rekinów, tuńczyk, koryfena, wahoo, barakuda, snapper, kingfish (Najlepszy sezon połowów trwa od października do końca marca).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon trwa od sierpnia do końca marca.

Jak dojechać na miejsce?
Z Europy przelot do Malindi lub Mombasy.

Największe atuty oferty

 • jedna z najkorzystniejszych cenowo ofert egzotycznych na świecie
 • łowił tam sam Ernest Hemingway
 • wielkie ryby - marliny, żaglice, wahoo, tuńczyki, koryfeny
 • wygodne, duże łodzie, doświadczeni przewodnicy
 • bardzo dobre warunki zakwaterowania i wypoczynku
 • świetna kuchnia z owocami morza
 • możliwośc połączenia wędkowania z safari
 • niskie ceny na miejscu
 • słoneczna pogoda i łagodny klimat

Co oprócz łowienia?

Kontakt z afrykańską egzotyką i możliwość uzupełnienia programu wędkarskiego o safari (krótsze w parku narodowym Tsavo, bądź kilkudniowe w parku narodowym Masai Mara), a także wycieczkę do Mombasy. W hotelach świetne warunki do wypoczynku dla żon wędkarzy.