Rejon Hemsedal | Południowa Norwegia



Na spinning i na muchę w pięknej górskiej rzece

Rzeka Hemsila należy do najlepszych łowisk pstrąga potokowego w całej Norwegii. Łowisko oddalone jest od Oslo o ok. 200 km w kierunku północno-zachodnim (niedaleko miejscowości Gol), podróż nie będzie więc bardzo uciążliwa. W rzece żyje duże naturalne stado pstrąga. Przeciętnie łowi się egzemplarze w granicach 0,5-1,3 kg, ale często trafiają się też grubsze sztuki, przekraczające 2 kg masy. Rzeka niesie bardzo czystą, zimną i dobrze natlenioną wodę o błekitno-zielonkawym zabarwieniu. Miejscami płynie spokojnie wśród pół i łąk, miejscami przelewa się z łoskotem przez wodospady i głazowiska. Na odcinku udostępnionym naszym Gościom znajdziemy zarówno sektory przeznaczone wyłącznie dla muszkarzy, jak i odcinki, gdzie dozwolony jest również spinning.

Dla chętnych również jeziora

Poza rzeką oferujemy Państwu również kilka górskich jezior, które z pewnością uatrakcyjnią wypoczynek i pstrągowe łowy. W jeziorach pstrągi są nieco mniejsze niż w rzece (normą jest ryba ok. 30-35 cm), ale wytrwali łowcy na pewno doczekają się brań większych sztuk o masie co najmniej 1 kg. Za to liczba łowionych w jeziorach ryb może wprawić w zdumienie każdego polskiego wędkarza. W ciągu kilkugodzinnej tury, gdy ryby dobrze żerują, można złowić kilkanaście, a nawet więcej kropkowanych drapieżników! Na jeziorach dozwolony jest zarówno spinning, jak i sztuczna mucha. Na niektóre można dojechać samochodem, na inne konieczny jest dodatkowy marsz górską drogą.

Dostępność łowiska

Na rzece łowimy ryby z brzegu lub brodząc w wodzie (przydatne wodery lub spodniobuty). Na jeziorach możliwe jest również łowienie z brzegu lub łodzi wiosłowych (są dostępne na niektórych akwenach).

Rekomendowane metody połowu

Na rzece dopuszczalny jest spinning oraz sztuczna mucha (w zależności od odcinka, na jakim łowimy). Na jeziorach możliwy spinning, lekki trolling (tzw. dorożka) z ręki oraz sztuczna mucha.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z jezior można zabrać tyle ryb, ile jest niezbędne do bieżącego spożycia. Reszta ryb (nadmiar) winna być ostrożnie wypuszczona z powrotem do wody. Zakaz zabierania ryb do kraju w postaci zamrożonych filetów. W rzece Hemsila limity połowowe są bardziej restrykcyjne (rekomendowana paktyka „catch and release” z możliwością zabrania ryby do bieżącego spożycia) - pełna informacja na życzenie w biurze Eventur bądź u gospodarza ośrodka.

Moja opinia o łowisku

„W Hemsedal wędkowałem bardzo krótko – zaledwie jeden dzień, a w zasadzie kilka godzin. Byliśmy wówczas z kolegami w zupełnie innym miejscu Norwegii na połowach szczupaków i postanowiliśmy zrobić sobie dla urozmaicenia jednodniowy wypad.

Ale już tych kilka godzin dało mi obraz potencjału łowiska. Najpierw na małym górskim jeziorku złowiłem metodą spinningową kilka mniejszych potokowców, łojąc przy okazji „tyłek” znakomitym norweskim muszkarzom, a potem na rzece Hemsila wykonałem końcowy akord, którego efektem był fantastyczny dwukilogramowy pstrąg, złowiony na przeciążoną błystkę wahadłową. Jak na jeden dzień – całkiem, całkiem.

Rzeka bardzo mi się podobała. Jest na niej wiele potencjalnych kryjówek pstrąga, woda jest bardzo czysta, a wokół zielone łąki i las. To znakomite miejsce na wędkarski wypoczynek dla ludzi ceniących piękno przyrody oraz wielkie emocje związane z łowieniem pstrągów potokowych. Szczególnie tych najbardziej pożądanych, okazowych sztuk - pięćdziesiątaków, sześćdziesiątaków… Bo Hemsila to naprawdę „gruba woda” z wieloma głębszymi płaniami i dołami, w których musi żyć dużo rekordowych okazów. Trzeba do nich tylko trochę cierpliwości”.

Zenon Grabowski


Zakwaterowanie

Oferujemy Państwu zakwaterowanie w tradycyjnych norweskich domach z pełnymi wygodami (łazienka, WC, aneks kuchenny, kominek, salon, TV, sypialnie), położonych zarówno w pobliżu rzeki Hemsila, jak i wyżej w górach, w cichej i odludnej okolicy, niedaleko wspomnianych wyżej jezior pstrągowych. Jest też możliwość wynajęcia skromniejszych domków bez wygód.

Dojazd na łowiska własnym samochodem osobowych lub na życzenie transfer samochodem gospodarza (w pakietach "full service").

Rejon Hemsedal

Serwis wędkarski

Możliwość wynajęcia znakomitego przewodnika, kilkukrotnego mistrza Norwegii w wędkarstwie muchowym. Na życzenie - kursy wędkarstwa muchowego. Na niektórych jeziorach istnieje możliwość wynajęcia łodzi wiosłowych. Informacja wędkarska w biurze Eventur lub u gospodarza.

Rejon Hemsedal

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem:

Maciej Rogowiecki
tel. kom. 603 820 940
maciek@wyprawynaryby.pl

Tomasz Wieczorek
tel. kom. 601 300 168
tomek@wyprawynaryby.pl

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowiska położone w południowej Norwegii, oddalone:

  • ok. 200 km od lotniska w Oslo
  • ok. 755 km od portu w Nynäshamn (Szwecja)
  • ok. 870 km od portu w Karlskronie
  • ok. 815 km od portu w Ystad
  • .


Rodzaj wody i ryby
Łowiska rzeczne i jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów pstrąga potokowego.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon trwa od kwietnia do września.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • piękne krajobrazy norweskich gór
  • możliwość łowienia dużych pstrągów
  • różnorodność łowisk
  • możliwość wynajęcia znakomitego przewodnika
  • bliski dojazd - stosunkowo niewielka odległość od Oslo