Jezioro Norrsjön | Środkowa Szwecja


O łowisku

Karczowisko...

Norrsjön to niewielkie jezioro położone tuż obok Zatoki Botnickiej, około 300 kilometrów na północ os Sztokholmu. Zbiornik przedzielony jest na 2 części długą na kilkaset metrów groblą, przez którą wiedzie asfaltowa droga (łodzią można przepłynąć pod niewielkim mostkiem). Od północy do jeziora wpływa rzeka. Wiele lat temu spławiano tamtędy drewniane bale, które dostarczano do niewielkiej fabryki znajdującej się w południowej części jeziora. Wytwórnia ta słynęła z produkcji jednego z najlepszych na świecie papierów fotograficznych. W połowie XX wieku wytwarzano tam aż 15% światowego zapotrzebowania na ten produkt. W związku z tym w jeziorze w wielu miejscach wystają bardzo stare, drewniane bale. Na dnie również ich nie brakuje. Na pewno odbija się to na zawartości wędkarskich pudełek, ale z drugiej strony zapewnia znakomite warunki rozwoju i kryjówki dla drapieżników. Bo stare wędkarskie przysłowie mówi przecież: "Gdzie patyki, tam wyniki."

Dwa w jednym

Jezioro Norrsjön to dość płytki akwen, dający możliwość wędkowania wzdłuż trzcinowych brzegów, ale też na rozległych blatach położonych na głębokości kilku metrów. Co najciekawsze, możemy również wpłynąć łodzią w uchodzącą do jeziora rzekę. Odcinek w którym można wędkować ma około kilometra długości, a ogranicza go rwące kamieniste bystrze. Miejscówka, którą podczas naszego testu nazwaliśmy roboczo właśnie „rzeka”, to łowisko niezwykle urokliwe (nawet jak na szwedzkie standardy). Dość leniwie płynąca woda obdarowała nas pięknymi okoniami (do 48 cm) i kilkoma naprawdę dużymi szczupakami. Największe „esoksy” w rzece namierzyliśmy w najgłębszych, 7-9-metrowych dołkach. Podczas naszego pobytu woda miała jednak zaledwie 9 stopni ciepła, być może dlatego ryby stały tak głęboko. Norrsjön i właśnie „rzeka” składają się na niezwykle ciekawe łowisko. Nie jest to woda bardzo prosta i łowienie tu dużych ryb wymaga odrobiny wędkarskiego doświadczenia. Wydaje nam się jednak, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Wiele innych opcji...

Spędzając urlop nad Norrsjön nie muszą Państwo ograniczać się do głównego łowiska. Do dyspozycji gości (za dodatkową opłatą) znajdują się również inne, bardzo ciekawe wody. Dwa jeziora z pstrągiem tęczowym i potokowym (jedno z pełną infrastrukturą dla osób poruszających się na wózkach), rzeka z pstrągiem i lipieniem oraz rzeka łososiowa (kilkusetmetrowy, prywatny odcinek uchodzący z jeziora Norrsjön do zatoki Botnickiej). Jedną z ciekawszych opcji jest możliwość łowienia szczupaków z kajaka w Zatoce Botnickiej. Wybrzeże w tym miejscu jest bardzo płytkie, obfitujące w wiele głazów tuż pod powierzchnią wody, dlatego kajak to w zasadzie jedyna opcja, aby dobrać się do tych ryb. Łowienie z kajaka jest trudne, a ryby na tym kamienistym wybrzeżu bywają kapryśne. Jeżeli jednak trafimy na właściwy dzień, to będziemy mogli pobić tu nasze szczupakowe i okoniowe rekordy. Licencje na dodatkowe łowiska oraz kajaki można wypożyczyć na miejscu od właściciela ośrodka.

Dostępność łowiska

Na najlepsze wyniki wędkarskie można liczyć wędkując z łodzi. W niektórych miejscach można także brodzić i łowić ryby z brzegu, choć łódź daje znacznie większe możliwości.

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabierać ryby tylko do bieżącego spożycia (po konsultacji z właścicielem). Wymiar ochronny szczupaka: 45-75 cm (wszystkie większe ryby, niezależnie od kondycji, muszą zostać wypuszczone z powrotem do wody). W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Obowiązuje całkowity zakaz wywożenia ryb do Polski.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem.


Zakwaterowanie

Naszym klientom oferujemy w pełni wyposażone, 4-osobowe apartamenty. W każdym znajdą Państwo łazienkę z prysznicem i WC, w pełni wyposażoną kuchnie, salon z TV oraz sypialnie (łóżka piętrowe oraz pojedyncze). Zakwaterowanie znajduje się w niewielkiej szwedzkiej osadzie. Cisza i spokój - gwarantowane. Odległość apartamentów od przystani łodziowej to 300-500 metrów (do łodzi można podjechać autem).Sprzęt pływający

Na wędkarzy czekają łodzie wędkarskie z silnikami wędkarskimi o mocy 5-10 KM. Na zapytanie dostępna jest duża łódź wędkarska (30 KM). Na zapytanie dostępny również znakomity przewodnik wędkarski (cena za 2 osoby i 8 godzin łowienia to około 3000,- SEK).

Norrsjön

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:maj-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników: maks. 4-osoby w jednym apartamencie
Zakwaterowanie:apartamenty/mieszkania
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro Norrsjön oraz fragment uchodzącej do niego rzeki
Przewodnik:dostępny na miejscu, konieczna wcześniejsza rezerwacja w biurze
Cena:1 395,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 5 580,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
W cenie:
  • apartament 4-osobowy bez poszewek na pościel i ręczników,
  • 2 łodzie wędkarskie z silnikami 5-10 KM,
  • pełna informacja wędkarska o łowisku,
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu.

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Jezioro wraz z kilometrowym odcinkiem ujściowym rzeki, położone w środkowej Szwecji, oddalone:

  • ok. 370 km od Nynäshamn,
  • ok. 800 km od Karlskrony,
  • ok. 280 km od lotniska Arlanda w Sztokholmie.


Norrsjön

Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak(od maja do października), okoń (od czerwca do października), łosoś i troć.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski od maja do października (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • różnorodność łowiska (rzeka, jezioro, szkiery)
  • przystępna cena
  • rejon nieznany szerokiej rzeszy wędkarzy