Kolašin i okolice | Czarnogóra


O łowisku

Rzeki zlewni Morza Czarnego

Sieć rzeczna Czarnogóry należy do zlewisk dwóch mórz Adriatyckiego i Czarnego, a główny dział wodny tworzą wysokie grzbiety Gór Dynarskich. Do Morza Czarnego (przez Dunaj) kierują swe wody Tara, Piva (tworzące po połączeniu Drinę) i Lim oraz ich dopływy. Najciekawsza z tych rzek jest bez wątpienia Tara, płynąca wąską i głęboką doliną przez góry, w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch parków narodowych: Tary i Durmitoru. Jej malowniczy kanion jest najgłębszy w Europie (dochodzi do 1300 m!), a na świecie głębsze są tylko trzy: Colca i Cotahuasi w Peru oraz Wielki Kanion Colorado w USA. Długość całego górskiego przełomu wynosi 78 km. Na Tarze organizowane są spływy (rafting), a obszary położone w sąsiedztwie rzeki tworzą rezerwat biosfery. W okolicznych górskich lasach mieszka bardzo dużo zwierzyny – niekiedy można spotkać nad rzeką niedźwiedzia, żbika, a nawet wilka. Kultowym niemal miejscem nad Tarą jest słynny most, zawieszony wysoko ponad lustrem wody, spinający dwie górne krawędzie przepaścistej doliny. Tara jest bardzo zasobna w takie ryby, jak pstrąg potokowy, lipień i głowacica. Doskonałe miejsca ich połowu zlokalizowane są zarówno w trudno dostępnym kanionie (wędkowanie dozwolone tylko przez krótki okres w roku i tylko z przewodnikiem), jak i na spokojniejszych odcinkach poza parkiem narodowym. Bardzo ciekawe pod względem wędkarskim fragmenty rzeki znajdziemy nawet w samym Kolašinie. Głowatka z Tary dochodzi do kilkunastu kilogramów masy i brania takiej ryby możemy spodziewać się w każdej chwili.

Interesującymi i bogatymi w okazy łowiskami są też wpadające do Tary potoki Ravnjak i Plašnica. Lim zlokalizowany jest nieco dalej od Kolašina. Źródła rzeki, która z górnej części nazywa się Vrmosa, znajdują się paśmie górskim Zijovo. Wpływa ona na małym odcinku na terytorium Albanii, aby za chwilę znowu wrócić do Czarnogóry. Tam przepływa przez jezioro Plav i kieruje się na północ, w stronę Serbii. W pewnych fragmentach Lim płynie również malowniczo przez skaliste górskie wąwozy, ale zasadniczo tereny położone w dolinie rzeki są znane z intensywnej uprawy bydła i rozwiniętego sadownictwa. Może dlatego brzegi Limu są zdecydowanie bardziej zaśmiecone niż innych czarnogórskich rzek. Przy dobrym stanie wody w rzece możemy być niemal pewni dobrych połowów pstrągów i lipieni, a cierpliwym wędkarzom może trafić się nawet głowatka.

Rzeki zlewni Morza Adriatyckiego

Po drugiej stronie wysokogórskiego pasma, tworzącego ważny europejski wododział, czarnogórskie rzeki kierują swój nurt w stronę błękitnego Adriatyku. Klimat jest tu zdecydowanie łagodniejszy, niż na północy kraju, o cechach podzwrotnikowych. Mimo to górskie strumienie niosą dość chłodną i czystą wodę, co pozwala żyć w nich pstrągom potokowym i lipieniom. Ale nie tylko. Jak w wielu rzekach wpadających do Morza Adriatyckiego, tak i tutaj spotkać można pstrąga marmurkowego, dorastającego zresztą do imponujących rozmiarów. Rekordowa sztuka, nie zgłoszona niestety nigdy do oficjalnych rejestrów, miała podobno aż 30 kilo. Ponadto występuje kilka gatunków endemicznych ryb łososiowatych, między innymi bardzo prestiżowo traktowany przez wędkarzy Salmo dentex. Ten tajemniczy mieszkaniec bałkańskich rzek, zwany przez miejscowych „zubatak” (ze względu na posiadane przez niego dobrze widoczne ostre zęby), jest piękną srebrzystą rybą, przypominająca trochę naszą wysrebrzoną troć wędrowną. Walczy na wędce bardzo dynamicznie, wyskakując często do góry. Czasami trafiają się dorodne, kilkugramowe sztuki.

Najpiękniejszą z rzek południowej części Czarnogóry jest naszym zdaniem Moraca. Płynie ona na znacznych odcinkach przez wysokie góry i skaliste kaniony. Posiada bardzo bogate pogłowie pstrąga potokowego, żyje w niej także sporo marmorat, lipieni i wspomniany Salmo dentex. Ryby można łowić też w wielu urokliwych dopływach Moracy – na przykład słynącej z turkusowej wody Mrtvicy. Chodząc po stromych brzegach trzeba tylko uważać na licznie występujące w tutejszych górach żmije. Te szczególnie lubią wygrzewać się na skałkach, a w niektórych porach roku wchodzą podobno nawet na drzewa. Należy więc być ostrożnym przy chwytaniu się za ich pnie przy wspinaczce na górę bądź schodzeniu w dół po stromych skarpach. Moraca kończy swój bieg wpadając do Jeziora Szkoderskiego. Wypływa z niego i kieruje się w stronę morza już pod inna nazwą – Bojana. Inną ciekawą rzeką w tym rejonie Czarnogóry jest Zeta. Ma ona swoje źródła nieopodal miasta Nikšic, u stóp gór Planinica. Potem podąża przez 86 km na południowy-wschód, aby po w okolicy miasta Podgorica wpaść w końcu do Moracy. W Zecie połowimy przede wszystkim grube pstrągi potokowe, ale występuje tutaj też lipień i inne ryby spotykane w Moracy, a więc i marmorata.

Jeziora

W okolicy Kolašina, w położonym w paśmie Bjelašicy (szczyty wznoszą się ponad 2000 m n.p.m.) Parku Narodowym Biogradska Gora, znajduje się przepiękne górskie jezioro zwane Biogradskim (1094 m n.p.m). Można tam łowić ryby z pewnymi ograniczeniami (jeden z brzegów wyłączony w wędkowania). Po uzgodnieniu z Dyrekcją Parku istnieje natomiast możliwość użycia własnego belly boat. Jezioro ma jeden dopływ o nazwie Biogradska Reka, nie ma natomiast powierzchniowego odpływu. Jego wody wydostają się podziemnym korytarzem do sąsiedniego małego jeziorka Pešica. W jeziorze Biogradskim żyją piękne, dzikie pstrągi potokowe, dorastające do kilku kilogramów masy. Można je łowić tylko na sztuczną muchę. Ale to nie wszystko - przyjezdni wędkarze mają do dyspozycji jeszcze kilka innych czarnogórskich jezior. W zależności od preferencji można w nich łowić pstrągi, szczupaki, klenie czy nawet karpie. Szczególnie polecamy wyprawę nad jezioro Plav (duże pstrągi, szczupaki, klenie), bądź nad jedyne w Europie tropikalne jezioro - Szkoderskie (karpie) przez które przebiega granica Czarnogóry z Albanią. Jest to wielka osobliwość przyrodniczo-geograficzna. Dno głębokiego na 44 m jeziora znajduje się poniżej poziomu odległego zaledwie o 7 km Adriatyku (tzw. kryptodepresja), a okresowe wahania poziomu wody sięgają kilku metrów, co sprawia, że powierzchnia jeziora zmienia się od 360 do 550 km²! Jezioro Szkoderskie jest jednym z nielicznych w Europie miejsc, gdzie żyją pelikany. Wszystkie te piękne zbiorniki mogą służyć wędkarzom swymi walorami wypoczynkowymi oraz bogatym rybostanem w sytuacji, gdy woda w rzekach jest podwyższona bądź zmącona przez deszcze. Taka sytuacja zawsze na urlopie może się zdarzyć i nie ma na nią innej rady.

Dostępność łowiska

Na rzekach Czarnogóry łowimy z brzegu lub brodząc (konieczne wodery). Nad brzeg rzek można dojechać samochodem (w kilku przystosowanych do tego miejscach). Na jeziorach możliwość wypożyczenia łodzi lub belly boat.

Rekomendowane metody połowu

Przy połowie pstrągów potokowych bardzo skuteczne są streamery i nimfy, ale w pewnych okresach roku również sucha i mokra mucha. Tam, gdzie jest to dozwolone, świetnie biorą na spinning (najlepsze są miejscowe woblerki i specjalne gumowe jigi do łowienia przy dnie oraz tzw. „zopf”). Lipienie najlepiej reagują na nimfy i suche muszki. Głowatka to przede wszystkim spinning, ale również muchowy streamer. Marmorata i dentex – podobne przynęty jak w przypadku potokowca. Karpie można łowić metoda gruntową, a jeziorowe szczupaki na spinning lub trolling. Przynęty dopasowujemy przede wszystkim w zależności od pory roku i aktualnych upodobań ryb względem pobieranego pokarmu. Często również ważne są stan wody, jaj klarowność, a także warunki pogodowe i miejsca aktualnego przebywania ryb. Szczegółowe informacje na zapytanie. Na miejscu istnieje możliwość zakupu skutecznych rodzajów sztucznych much i przynęt spinningowych.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W Czarnogórze, podobnie jak na całych Bałkanach, przepisy wędkarskie nie są traktowane "z przymrużeniem oka", ale bardzo poważnie, a kontrolę można spotkać na wodzie dość często. Na tamtejszych łowiskach przepisy są zróżnicowane. Na niektórych strefach wolno łowić wyłącznie na sztuczną muchę z obowiązkiem wypuszczania ryb, na innych wędkarz może zabrać pewien limit połowu do konsumpcji, a na jeszcze innych dozwolony jest też spinning. Czasem pewne odcinki rzek czy jezior są w ogóle wyłączone z wędkowania. Licencje wędkarskie na poszczególne łowiska są też zróżnicowane cenowo. Szczegółowe informacje na zapytanie.

Bałkańska wiosna (2011)

Wiosenne wyprawy na rzeki górskie są obarczone dużym ryzykiem. Nigdy nie wiadomo, czy woda nie będzie zbyt wysoka lub zbyt mętna, aby móc normalnie wędkować. Wówczas bardzo żal przejechanych z dużym trudem setek, a nawet tysięcy kilometrów. Jednak ja, pomimo tych wszystkich znanych każdemu wędkarskiemu globtroterowi prawd, nie wyobrażam sobie wiosny bez podjęcia choćby próby połowienia szlachetnych ryb w turkusowych rzekach półwyspu Bałkańskiego.

Czytaj reportaż z wyprawy


Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Przede wszystkim oferujemy Państwu szeroką gamę opcji zakwaterowania w miasteczku Kolašin. Od prostych i niedrogich apartamentów z wszelkimi wygodami (łazienka, wyposażona kuchnia, salon, sypialnia), poprzez atrakcyjne cenowo trzygwiazdkowe hotele z wyżywieniem (śniadania i obiadokolacje), aż po luksusowe hotele Spa. Kolašin jest urokliwym wysokogórskim kurortem położonym nad rzeką Tarą, na wysokości 960 m n.p.m. Powietrze jest tutaj czyste i rześkie, na co wpływ ma niewątpliwe brak w okolicy jakiegokolwiek przemysłu. Zimą Kolašin stanowi jedno z głównych centrów sportów zimowych Czarnogóry (przede wszystkim narciarstwo), a latem przybywają tu miłośnicy turystyki aktywnej, jak wspinaczki po górach czy kajakowe spływy Tarą. Na terenie miasta można znaleźć liczne sklepy spożywcze, a także kafejki i restauracje serwujące dania niezwykle smacznej lokalnej kuchni. Szczególnie godne polecenia są miejscowe warzywa (doskonałe ziemniaki, pomidory, cebula, dymka, papryka), owczy ser, a także wędzona szynka i kiełbasa. Na ciepło nie do przebicia są bałkańskie cevapcici z baraniego mięsa, serwowane z frytkami lub pieczywem.

Dla chętnych istnieje również możliwość zakwaterowania w wysokogórskim ośrodku turystycznym w kanionie Tary. Goście mieszkają tam w wygodnych drewnianych domkach kempingowych z łazienkami, a stołować mogą się na miejscu, gdyż gospodarz prowadzi również restaurację. Na życzenie przygotuje dania miejscowej kuchni, a nawet upiecze jagnię na ognisku. Wędkarzom oferujemy najwyższej klasy lokalnych przewodników, bez których wędkowanie jest trudne, a momentami może być nawet niebezpieczne (dzikie zwierzęta, węże, strome szlaki zejść do kanionów etc.). Jak to na Bałkanach, w Czarnogórze również wszystko załatwi się najszybciej i najłatwiej mając do pomocy zaprzyjaźnionych miejscowych. Inaczej kłopoty lubią się piętrzyć… Nasi przewodnicy zaprezentują (i na życzenie wykonają) gościom najsłowniejsze w danym okresie modele much, a także wybiorą dla nich optymalne łowiska w zależności od aktualnego stanu wód i aktywności żerowej poszczególnych gatunków ryb. Pokażą też, jakie techniki połowu są najskuteczniejsze. Optymalnym rozwiązaniem jest wynajęcie przewodnika dla grupki na cały okres pobytu, a co najmniej na dwa-trzy pierwsze dni. Na życzenie - w przypadku podróży lotniczej - zapewnimy też Państwu lokalny transport samochodowy.


Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Kolašin

Termin:dowolny ( w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolna ilość dni (optymalne pobyty 7-dniowe)
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Podgoricy/Dubrownika i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:grupki 1-6 osobowe, organizowane we własnym zakresie
Zakwaterowanie:w zależności od życzenia – domki, apartamenty lub hotele, standard dowolny
Wyżywienie:w zależności od obiektu, najczęściej we własnym zakresie, możliwe śniadania lub śniadania i obiadokolacje plus lunch nad wodą
Łowiska:rzeki i jeziora Czarnogóry w zależności od aktualnego stanu wód
Przewodnik:1-2 na grupę (w zależności od liczebności grupki)
Cena:Z uwagi na całą mnogość możliwych do zaoferowania opcji (długość pobytu, miejsce zakwaterowania, cena licencji na konkretną wodę etc.) ceny wyjazdów podamy Państwu na konkretne zapytanie. Prosimy o kontakt w tej sprawie z naszym biurem.

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowiska rzeczne (wody górskie) i jeziorowe na terenie całej Czarnogóry. Miasteczko Kolašin, stanowiące bazę dla wędkarzy, oddalone jest:

  • ok. 75 km od lotniska w Podgoricy,
  • ok. 165 km od lotniska w Dubrowniku,
  • ok. 1375 km od Warszawy,
  • ok. 1070 km od Krakowa,
  • ok. 1270 km od Wrocławia.

Jakie ryby?
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: pstrąg potokowy, lipień, pstrąg marmurkowy, głowacica, szczupak, brzana, kleń, karp.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (zima to znakomity czas połowu głowacic).

Jak dojechać na miejsce?
Dojazd własnym samochodem lub samolotem do Podgoricy lub Dubrownika. Szczegóły na zapytanie w biurze Eventur Fishing.

Nasz Przewodnik

Velibor Ivanovic to bez dwóch zdań jeden z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych przewodników wędkarskich na Bałkanach. Posiada rozległe kontakty w krajach byłej Jugosławii i dzięki temu jest w stanie zorganizować dostęp do najlepszych łowisk, które znajdują się często na terenie różnych rezerwatów. Velibor łowi sporo na muchę w rodzinnej Czarno- górze, ale jego prawdziwą pasją jest połów rekordowych głowacic w rzekach Bośni, Chorwacji i Słowenii. Jego klienci złowili do tej pory kilkadziesiąt głowacic o wadze przekraczającej 15 kg.