Jezioro Nasera | Egipt


O łowisku

Nie tylko dla nurków i plażowiczów

Wędkarska wyprawa do Egiptu? Nie, to chyba pomyłka. Tam jeździ się głównie na nurkowanie, beztroski wypoczynek nad Morzem Czerwonym lub podziwianie piramid. Tak odpowie nam 99 na 100 zapytanych osób. Ale ta jedna jedyna, która nie popuka się z politowaniem czoło, a z zaciekawieniem zapyta o szczegóły, będzie zapewne wędkarzem, który gdzieś słyszał, czytał bądź oglądał w TV fascynującą relację z połowu silnych i pięknych ryb właśnie w kraju faraonów.

Egipt ma bowiem dwa wielkie wędkarskie atuty. Jednym jest wspomniane już wyżej Morze Czerwone, obfitujące w wiele tropikalnych gatunków ryb, drugim najdłuższa rzeka świata czyli życiodajny Nil, a właściwie zbudowany na jego biegu zbiornik zaporowy nazywany jeziorem Nasera. Właśnie nad tą drugą wodą przygotowaliśmy dla Państwa wyjątkową ofertę, która powinna spotkać się w Polsce z dużym zainteresowaniem. Gwarantuje bowiem wspaniały wypoczynek z dala od cywilizacji, moc egzotyki, posmak męskiej przygody, a jednocześnie małą szczyptę luksusu. No i daje szansę na iście spektakularne połowy.

Łowisko

Jezioro Nasera należy do największych sztucznych zbiorników świata – jego powierzchnia wynosi 5250 km2. Powstało w 1971 roku w wyniku przegrodzenia nurtu Nilu Wysoką Tamą Asuańską. Jego długość przekracza 500 km, a maksymalna głębokość dochodzi do 180 metrów. Jezior ciągnie się od Asuanu, poprzez historyczną krainę Nubię (niegdyś słynęła ze złóż złota), po miejscowość Wadi Halfa w Sudanie. 83% akwenu należy do Egiptu i tam nosi on nazwę jeziora Nasera (od nazwiska prezydenta Egiptu Gamala Abdel Nasera) , a reszta do Sudanu, gdzie nazywany jest jeziorem Nubia. Wokół jeziora rozciągają się tereny półpustynne i pustynne. Cywilizacji, czyli osad ludzkich, dróg czy sklepów, jest tam niewiele (na wielkich obszarach nie ma ich wcale). Przekłada się to w istotny sposób na zasobność jeziora w ryby, będące już od jakiegoś czasu obiektem pożądania przyjezdnych wędkarzy.

Mocarni mieszkańcy jeziora

W stosunkowo ciepłym i bogatym w pokarm zbiorniku Nasera żyją naprawdę piękne okazy wodnych zwierząt. Dość powiedzieć, że słynne krokodyle nilowe dorastają tu do rekordowych 6 (niektórzy mówią o ośmiu) metrów! A jeśli chodzi o ryby, kryje on w swej toni gatunek należący do największych na świecie. Mało jest bowiem wód słodkich, dających szansę na spotkanie z okazem przekraczającym 100 kilo wagi. A takie właśnie rozmiary osiąga okoń nilowy (Lates niloticus), żyjący w środkowej, wschodniej i zachodniej Afryce (m.in. jeziora Czad, Turkana, rzeki Kongo, Wolta, Senegal), a także dorzeczu Nilu. Sztucznie introdukowany został też do jeziora Wiktorii, zaburzając tam jednak ze względu na swą żarłoczność lokalny ekosystem i przyczyniając się do zagrożenia wielu endemicznych gatunków ryb wyginięciem.

O tej legendarnej rybie, której rysunki można spotkać już na staroegipskich freskach z czasów faraonów, marzy wielu wędkarskich globtroterów. Rekordowe egzemplarze grubo przekraczają wspomniane sto kilo i ponoć dochodzą nawet do 170 kilogramów masy i dwóch metrów długości. To prawdziwe potwory, w których paszczach mogą bez trudu pomieścić się inne duże ryby! Jednak okonie nilowe na szczęście żywią się raczej rybami mniejszymi, a także rakami i insektami.

Jako wędkarskie trofeum okoń nilowy należy do najbardziej pożądanych. Poławia się go głównie na spinning lub trolling. Niektórzy próbują również przynęt naturalnych, a nawet sztucznej muchy (potrzebny jest jednak super mocny sprzęt, a także olbrzymie streamery). Oczywiście ryba 100-kilogramowa lub nawet o połowę mniejsza to rzadkość, na co dzień łowi się sztuki w granicach 5-20 kilo. Ulubionymi stanowiskami okoni nilowych są wszelkie nieregularności dna – jego gwałtowne uskoki, wypłycenia, górki, skaliste rafy. No i jak to zwykle w przypadku drapieżników, ważnym czynnikiem jest obecność w pobliżu naturalnego pokarmu – np. ławic tilapii. Ryby te generalnie żyją stadnie (poza największymi samotnikami), w trakcie holu okonia można zauważyć odprowadzających go do łódki innych pobratymców. Walka jest dla wędkarza wielkim, niezapomnianym przeżyciem!

Fotogeniczne tygryski

Uzupełnieniem okoniowych łowów może być polowanie na znacznie mniejsze, ale także wędkarsko atrakcyjne ryby tygrysie (Hydrocygnus vittatus). Dorastają one nawet do 28 kilo i metra długości, ale najczęściej łowi się sztuki kilkukilowe. Są to bardzo drapieżni mieszkańcy wielu afrykańskich rzek (najwięcej jest ich w systemie Zambezi), żywiące się głównie innymi rybami. Mają bardzo ostre, groźnie wyglądające zęby, które w połączeniu z przebiegającymi wzdłuż ich boków wyraźnymi pasami są zapewne źródłem nazwy gatunku. W dorzeczu rzeki Kongo (sporadycznie też w innych miejscach) żyje podobna do ryby tygrysiej odmiana zwana goliatem tygrysim (Hydrocygnus goliath), dorastająca nawet do 50 kilo wagi. Należy do wielce prestiżowych trofeów.

Ale wróćmy do „zwyczajnych” ryb tygrysich, które można łowić w jeziorze Nasera. Są one również bardzo pożądane przez wędkarzy – biorą agresywnie i walczą w holu zaciekle. Niestety, z powodu twardego pyska często wypinają się przed podebraniem. Niemniej duża zwykle dzienna ilość brań zapewnia i tak niejeden końcowy sukces. Ryby tygrysie żyją stadnie, jedynie duże sztuki wybierają samotność. Łowi się je głównie na spinning, ale coraz popularniejsza jest ostatnio metoda muchowa. Ryby tygrysie doskonale prezentują się na zdjęciach, wzbudzając respakt przede wszystkim swoimi zębami. Życzymy Państwu jak najwięcej takich „fotek”.

Pustynno-jeziorowe safari

Sam pobyt w tych rejonach świata jest już dostatecznie ekscytującą przygodą, aby zdecydować się na taką wyprawę. Nubia, leżąca na wschodnim krańcu wielkiej Sahary, to tereny słabo znane turystom, bo poza wędkowaniem trudno znaleźć inne motywy wyjazdu, skłaniające do przyjazdu tam większą liczbę zagranicznych gości.

Tymczasem wędkarze, dzięki pobytowi przez kilka dni na pustyni, mają szansę na poznanie absolutnie wyjątkowego świata. Poza wspaniałymi okazami ryb mogą podziwiać i fotografować takie stworzenia, jak wielkie krokodyle, jadowite skorpiony, olbrzymie pająki, leniwie wygrzewające się na słońcu warany, różne gatunki ptaków, a także osiołki czy wielbłądy. Oczywiście ten, kto zachowuje minimum ostrożności i stosuje się do zaleceń miejscowych przewodników, nie jest w ogóle narażony na związane z tym niebezpieczeństwa. Poza tym można przez cały czas podziwiać cudowny pustynny krajobraz, szczególnie efektowny przed zachodem słońca.

A oto program typowego wyjazdu do Egiptu na wędkowanie w jeziorze Nasera, jaki mogą Państwo zrealizować decydując się na naszą ofertę.

SOBOTA - przylot do Marsa Alam, odbiór z lotniska i transfer busem (60 km, niecała godzina drogi) do hotelu Le Mirage Moon Resort 4* w Marsa Alam. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja w hotelu, lub w restauracji w miasteczku, czas wolny.

NIEDZIELA - wykwaterowanie z hotelu o 5.00 rano, z hotelu zabieramy prowiant (lunchboxy) na drogę i wyjeżdżamy busem do Asuanu. Odległość Marsa Alam - Asuan to 230 kilometrów, w Asuanie powinniśmy być około godziny 8-9 rano. W Asuanie robimy krótki przystanek na śniadanie w jednej z licznych restauracyjek, zabieramy konwojenta i ruszamy do portu Garf Hussein, 150 kilometrów na południe od Asuanu. Około godziny 12-13 przesiadamy się na łódź, wypływamy z portu, szykujemy wędki, a po obiedzie na łodzi rozpoczynamy wędkowanie z łodzi wędkarskich, aż do zmierzchu. Powrót na łódź-bazę, kolacja, a po kolacji, dla chętnych nocna zasiadka na sumy. Gdy wędkujemy z małych łódek, łodź-baza przemieszcza się, szukając cichej zatoki na nocleg, dobrej też do łowienia sumów. Cztery osoby śpią w dużej kajucie na łodzi-bazie (5 koi), a dwie na jednej z łódek wędkarskich, ponieważ na dwóch z nich znajdują się otwarte kajuty, z trzema kojami każda. Spanie we własnym śpiworze. Wszystkie rzeczy prywatne można trzymać w kajucie na łodzi bazie, która jest tylko do dyspozycji wędkarzy. Wtedy podczas wędkowania nasze prywatne rzeczy nie walają się po łodzi wędkarskiej. Na łodzi bazie znajduje się WC i prysznic, oraz oddzielnie umywalka z bieżącą wodą. Polecam jednak kąpanie się bezpośrednio w czystym ciepłym jeziorze. Jest też kuchnia, w której zawodowy kucharz przygotowuje nam wszystkie posiłki. Na łodzi-bazie ze względów bezpieczeństwa jest telefon satelitarny, ponieważ zasięg telefonów komórkowych w takiej odległości od Asuanu, nie występuje. Na łodzi-bazie jest agregat prądotwórczy. Prąd jest włączany po zmierzchu i wyłączany około północy, kiedy załoga idzie spać. Jest więc czas na naładowanie baterii w aparatach, laptopach, itp. Na wszystkich łodziach znajdują się przenośne lodówki, zimne napoje są więc zapewnione przez cały czas wędkowania. Na łodziach wędkarskich są echosondy oraz uchwyty na wędki, niezbędne podczas trollingu. Dwie łodzie wędkarskie posiadają pokład słoneczny i otwartą kajutę. Na wszystkich są wygodne siedziska dla wędkarzy. Wędkarze decydują czy łowią z brzegu, na wyspach, czy z łodzi oraz o której i dokąd wypływają na ryby. Ale warto zdać się na doświadczenie przewodników.

PONIEDZIAŁEK-CZWARTEK - pobudka o 5.30, poranna kawa i wypłynięcie na ryby. O godzinie 9.00 powrót na łódź-bazę, śniadanie i ponowne wypłynięcie na wędkowanie małymi łodziami, aż do obiadu np. o godz.15. Po obiedzie wędkowanie z łodzi lub brzegu, według uznania wędkujących. Nie mamy limitów na paliwo i możemy nawet przez cały czas trollingować, jeśli taka jest wola wędkarzy. Wędkujemy do zmierzchu, potem kolacja na łodzi-bazie, zasiadka na sumy, itd.

PIĄTEK - ostatni dzień na łodzi różni się tylko tym od poprzednich, że wędkujemy jedynie do obiadu. Obiad jemy na łodzi, już w porcie w Garf Hussein i bezpośrednio po nim przesiadamy się do busa, którym wracamy do Marsa Alam. Do Marsa Alam docieramy późnym wieczorem, więc kolację zakupioną w Asuanie konsumujemy w trasie, w busie. Nocleg w hotelu Le Mirage Moon Resort 4*

SOBOTA - w zależności od godziny wylotu, śniadanie w hotelowej restauracji lub lunchboxy na drogę i busem przejeżdżamy na lotnisko w Marsa Alam, gdzie zostawiamy klientów wracających do Polski pod opieką rezydenta, z biura w którym wykupili bilet lotniczy. Jeśli wylot będzie w późnych godzinach popołudniowych, w hotelu również będzie zapewniony obiad.

Przez cały czas pobytu klienci są pod stałą opieką naszego przedstawiciela/opiekuna, za wyjątkiem czasu spędzonego w hotelu. Nasz opiekun zawozi ich i odbiera bezpośrednio z recepcji hotelu i załatwia wszystkie formalności związane z zakwaterowaniem. Na jeziorze i w drodze na jezioro opiekun jest z turystami przez cały czas. Oczywiście podczas wędkowania z łódek turyści są sami z przewodnikiem, a opiekun zostaje na łodzi-bazie.

Dostępność łowiska

Wędkowanie ze specjalnych łodzi z przewodnikami oraz z brzegu lub wysp.

Rekomendowane metody połowu

Spinning, trolling, sztuczna mucha, przynęty naturalne, grunt. Szczegółowe informacje o stosowanych przynętach i taktyce połowu otrzymają Państwo w specjalnych informatorach przed wyjazdem. Wcześniej zawsze można tez skonsultować się z biurem Eventur telefonicznie lub mailowo. Na życzenie biuro pomaga w zakupie wymaganego sprzętu.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Szczegółowych informacji udzielamy na zapytanie. Na życzenie złowione ryby mogą być przyrządzone dla wędkarzy na kolację.


Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Bazą podczas pobytów nad zbiornikiem Nasera jest wędkarski statek, który zabiera na pokład maksymalnie 8-miu wędkarzy (najwygodniej jednak jest, kiedy grupa liczy 4-6 osób). Statek wypływa z niewielkiego portu Garf Hussein i po zakończonej wyprawie (w zależności od lotów będzie to 6 lub 7 dni pobytu na łodzi) odwozi klientów w to samo miejsce, skąd klienci odwożeni są minibusem do właściwego portu lotniczego (Asuan bądź Marsa Alam). Program połowów jest tak skonstruowany, iż statek w miarę potrzeby zmienia miejsca pobytu, aby zlokalizować najlepsze w danym okresie łowiska okonia nilowego. Kapitanem statku jest doświadczony wędkarz, który dysponuje ogromną wiedzą na temat zbiornika i odpowiednich technik połowu. Dodatkowo załogę stanowi zawodowy kucharz, pomocnik kapitana oraz (w zależności od ilości wędkarzy) 2 lub 3 przewodników wędkarskich, którzy łowią z klientami z mniejszych łodzi, będących na wyposażeniu „statku-matki”.

Na łodzi mieszkalnej znajduje się górny, zadaszony pokład (miejsce spożywania posiłków, odpoczynku, szykowania sprzętu wędkarskiego itp.) oraz zlokalizowana na dole kabina z 5-oma łóżkami do spania. W najcieplejszych miesiącach roku (czerwiec–wrzesień) można także spać na górnym pokładzie, co jest niezwykle przyjemne. Dodatkowe miejsca do spania (każdy ma własne, pojedyncze łóżko) znajdują się na mniejszych łodziach wędkarskich, w półotwartych kabinach. Ponadto na głównym statku znajduje się toaleta, prysznic oraz umywalka. Jest także kuchnia, gdzie przygotowywane są posiłki i generator prądu (wyłączany około północy), dzięki któremu można naładować baterie do aparatów, laptopów, itp. Na pokładzie łodzi znajduje się telefon satelitarny, z którego można korzystać za dodatkową opłatą – telefony komórkowe na jez. Nasera nie działają.

Podczas pobytu serwowane są trzy obfite posiłki – śniadanie, obiad oraz kolacja (po powrocie do statku-bazy). Menu jest smaczne, zróżnicowane i składa się w dużej mierze z lokalnych, atrakcyjnych dla Europejczyków dań. Warto też spróbować własnoręcznie złowionej ryby, którą nubijski kucharz potrafi świetnie przyrządzić. Mięso okoni nilowych i tutejszych gatunków tilapii ma świetny smak i uchodzi nie tylko w Egipcie za rarytas. Zimne napoje (woda mineralna, Fanta, Cola, Sprite) i gorące napoje dostępne są przez cały dzień, także podczas wędkowania (na małych łodziach są lodówki przenośne do ich chłodzenia, a na statku bazie można przyrządzić sobie gorącą herbatę lub kawę).

Łowienie podczas pobytu jest nielimitowane i można wędkować 24 godziny na dobę, według uznania. W dzień, w dwuosobowych zespołach można trollingować lub spinningować z małych łodzi. Warto wypłynąć rano (5.00-6.00 rano), wrócić na bazę około dziewiątej na śniadanie, ponownie wypłynąć do obiadu, a po obiedzie znów łowić, aż do zmierzchu. W nocy można zasadzić się na afrykańskie sumy, bezpośrednio z łodzi-bazy lub małej z łodzi do niej przycumowanej. Klienci decydują gdzie i na co w danej chwili łowią, ale warto słuchać rad przewodników. Łodzie wędkarskie to duże, półotwarte jednostki napędzane silnikami Yamaha o mocy 55 KM. Każda łódka prowadzona jest przez doświadczonego, miejscowego przewodnika i przewidziana na dwóch wędkarzy, co gwarantuje wysoki komfort łowienia. Na łodziach wędkarskich są echosondy oraz uchwyty do trollingu. Podczas gdy klienci wędkują, główny statek przemieszcza się po jeziorze Nasera w poszukiwaniu nowych łowisk. Na miejscu jest dostępny niewielki wybór skutecznych przynęt wędkarskich, jak również wędki i kołowrotki, które można wypożyczyć za niewielką opłatą. Sugerujemy jednak zabrać na tę wyprawę swój własny, sprawdzony sprzęt. Stosowne informacje ekwipunkowe zostaną oczywiście wysłane do Państwa na długo przed wyjazdem.

Na łodzi będzie 5 kompletów wędek Millenium Heavy Duty Fjord Pilk 250 z kołowrotkami Penn Spinfisher V 8500 oraz 5 kompletów wędek Cormoran Bull Fighter X Spinning z kołowrotkami Penn Spinfisher V 350, a także fluorocarbon, plecionki, krętliki, agrafki itp. Zawsze znajdzie się trochę przynęt do wyboru. Więc w sytuacji awaryjnej wędkarz, który np. złamie wędkę lub utopi sprzęt, nie zostanie "na lodzie" i będzie mógł odpłatnie wypożyczyć inny.


Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Cena:W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem.

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko jeziorowe (zbiornik zaporowy) o powierzchni 5250 kilometrów kwadratowych, zlokalizowane na skraju Sahary, w południowym Egipcie. Oddalone jest:

  • ok. 750 km od d Kairu,
  • ok. 250 km od lotniska w Marsa Alam.

Jakie ryby?
Szczególnie polecamy jest na połów okoni nilowych oraz ryb tygrysich oraz różnych odmian afrykańskich sumów.

Kiedy najlepiej jechać?
Najlepszy sezon wędkarski: druga połowa marca, kwiecień, maj, październik, listopad. Słabsze brania, ale również dobry okres na wyjazd, to grudzień, styczeń, luty i połowa marca. Miesiące w które lepiej się tam nie wybierać ze względu na upały to czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień.

Jak dojechać na miejsce?
Z Europy przelot samolotem do Kairu lub Marsa Alam.

Największe atuty oferty

  • bardzo dobra relacja jakości do ceny
  • relatywnie niewielka odległość z Polski w porównaniu z innymi tropikalnymi kierunkami
  • doświadczeni lokalni przewodnicy
  • wielka egzotyka pustyni Nubijskiej
  • fantastyczne, silne i legendarne ryby
  • możliwość sfotografowania rzadkich okazów fauny i flory oraz cudownych krajobrazów
  • zakwaterowanie na łodzi, możliwość wędkowania w każdej dosłownie chwili (w ciągu dnia)
  • smaczne posiłki serwowane przez lokalnego, obecnego na łodzi kucharza