Jezioro Holmsjön i okolice | Środkowa Szwecja


O łowisku

Dla każdego coś miłego

Umówmy się, że Holmsjön traktować będziemy jako centrum naszego wędkarskiego poligonu. Już tylko ten zbiornik (opisany szerzej w magazynie "Wędkarki Świat" - nr 01/2012) dostarczy zajęcia na kilka ładnych tygodni pływania. Do dyspozycji mamy obszar 3900 ha (blisko 45 km długości), na który składają się głównie głębokie, trollingowe plosa, ale także kilka bocznych i żyznych zatok, gdzie z powodzeniem można spinningować. Samego jeziora Holmsjön nie możemy na pewno określić mianem łatwego łowiska, gdzie wyholowanie kilkunastu szczupaków dziennie byłoby formalnością. To raczej woda dla ambitnych, cierpliwych wędkarzy, którzy nie zrażają się kilkugodzinnymi poszukiwaniami "oazy" - czyli rybnej miejscówki na tym dużym akwenie, jak opisał to Jacek Kolendowicz w swoim artykule. Ich starania zostaną jednak z pewnością wynagrodzone. Jezioro zamieszkuje bowiem zdrowa i liczna populacja grubego, silnego szczupaka, którego nikt tu nie niepokoi. Ryby 70-90 cm są standardem, a przy odrobinie szczęścia łatwo przekroczyć 100 cm. Z wiarygodnych informacji wiemy o co najmniej kilku szczupakach w przedziale 120-130 cm złowionych na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Jest także bardzo gruby okoń oraz rekordowe pstrągi potokowe (a w zasadzie jeziorowe trocie), które dorastają tu do 6-7 kg. Holmsjön uchodzi bezapelacyjnie za jedno z najlepszych w Europie łowisk tego gatunku, ale poza Szwedami nie sposób spotkać tu innych amatorów tych nakrapianych olbrzymów (najskuteczniejszą metodą łowienia pstrągów jest trolling z użyciem downriggerów). Naszym zdaniem na Holmsjön warto wybrać się wiosną (druga połowa maja-czerwiec) oraz w okresie jesiennym, który na tej szerokości geograficznej rozpoczyna się pod koniec sierpnia i trwa do połowy października. Więcej informacji na temat tego jeziora i najskuteczniejszych sposobów łowienia otrzymają Państwo w naszym biurze.

O wędkarskiej atrakcyjności obszaru w dużej mierze decydują także pozostałe, znacznie mniejsze jeziora. Jest ich kilkanaście (powierzchnia od 50 do 1500 ha) i w większości są ukryte w okolicznych lasach. Większość z nich to łowiska przeciętne lub niezłe, ale kilka to absolutne perełki, jakich ze świecą szukać nawet w Szwecji. Możemy śmiało określić je mianem dziewiczych, poznanych w minimalnym stopniu. Są zasobne w piękne, "spinningowe" szczupaki i doprawdy rekordowe okonie (nierzadko 1 kg i lepiej). Nad ich brzegami nie znajdziemy żadnych śladów ludzkiej obecności, nie uświadczymy też innych wędkarzy na wodzie. Nasze biuro zapewnia Państwu dostęp do tych łowisk i niezbędny sprzęt pływający. Bez dodatkowych opłat. Prosimy o kontakt z biurem aby uzyskać więcej informacji.

UWAGA! W okolicy Holmsjön znajduje się kilkanaście bardzo dobrych jezior (np. Navarn, Stor-Otern, Stor-Sundsjön, Anundgardssjön, Lillsjön, Hassjön i kilka innych), na które biuro Eventur posiada pełną wyłączność w Polsce. Na tych zbiornikach obowiązuje zakaz wędkowania z własnych łodzi, który dotyczy wszystkich wędkarzy spoza Szwecji.

Pstrągowa niespodzianka

Za niewielką dodatkową opłatą (licencja) nasi klienci mogą łowić w 3 leśnych, naturalnych jeziorkach zarybionych pstrągiem tęczowym i potokowym. Dla wielu wędkarskich "wyjadaczy", którzy mieli styczność z brzydkimi, komercyjnymi łowiskami tęczaka w Polsce, nie brzmi to z pewnością zbyt obiecująco. Gwarantujemy jednak, iż nasza propozycja spełni wymagania największych wędkarskich malkontentów. Po pierwsze jeziora (powierzchnia od 10 do 18 ha) są cudownie położone w gęstym, sosnowym lesie, gdzie łatwiej natknąć się na łosia niż innego wędkarza. Żadnej cywilizacji w promieniu kilku kilometrów. Woda jest zimna, głęboka i bardzo czysta. Nad brzegami zwalone do wody drzewa i miękki, podmokły teren przypominajmy tundrę dalekiej północy. Ponadto ładnie wkomponowane w naturę, niewielkie "budki" dla wędkarzy, gdzie można rozpalić grilla i zjeść złowioną rybę. Pstrągi z jeziorek są liczne, pięknie wybarwione, bardzo waleczne i wcale nie tak łatwe do złowienia, jakby się pozornie mogło wydawać. Swoim wyglądem i zachowaniem przypominają dzikie ryby z naturalnego tarła. Szczerze polecamy muszkarzom i spinningistom. Więcej informacji w naszym biurze.

Dostępność łowiska

Na najlepsze wyniki wędkarskie można liczyć wędkując z łodzi lub pontonu.

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling. Biała ryba - wszystkie metody połowu ryb spokojnego żeru.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabrać 2 szczupaki dziennie na domek w wymiarze 45-75 cm. Ryby innych gatunków można zabierać z łowiska tylko do bieżącego spożycia lub według odrębnych przepisów obowiązujących na miejscu. W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Obowiązuje całkowity zakaz wywożenia ryb do Polski.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem.


Zakwaterowanie

Domek 10-osobowy Duży, przestronny dom ulokowany około 400 m od brzegu Holmsjön i około 50 m od brzegu mniejszego, atrakcyjnego jeziora (szczupak, okoń, biała ryba). Dom posiada 2 piętra, stoi w leśnej okolicy. W środku znajdziemy 3 oddzielne sypialnie (łóżka piętrowe i pojedyncze), salon wypoczynkowy, w pełni wyposażoną kuchnię, prysznic oraz 2 toalety. Do tego domku przynależy duża, plastikowa łódź Ryd (3-osobowa) z silnikiem 30 KM (łódź zacumowana przy brzegu Holmsjön). W domku może mieszkać swobodnie nawet 12 osób po dostawieniu dodatkowych łóżek.

Domek 4-osobowy Komfortowy, ładny domek ulokowany z drugiej strony jeziora Holmsjön (blisko wiosennych łowisk szczupaka), zaledwie 100 m od brzegu. W nim: 2 sypialnie, salon wypoczynkowy, w pełni wyposażona kuchnia oraz łazienka z prysznicem i WC. Do tego domku przynależy duża, plastikowa łódź Ryd (3-osobowa) z silnikiem 15 KM (łódź zacumowana przy brzegu Holmsjön).

Holmsjön


Sprzęt pływający

Poza Holmsjön zapewniamy również sprzęt pływający na pozostałych polecanych przez nas jeziorach w okolicy (od 10 do 30 minut drogi samochodem). W przypadku większych zbiorników będą to łodzie aluminiowe (2-3 osobowe), w przypadku mniejszych są to komfortowe pontony z twardą podłogą. Zarówno łodzie, jak i pontony są wyposażone w 4-suwowe silniki o mocy 5 KM. Istnieje możliwość przemieszczania dodatkowych łodzi/pontonów pomiędzy jeziorami bez dodatkowych opła

Nasze biuro zapewnia także wszelkie licencje wędkarskie, mapy jezior oraz profesjonalnych przewodników wędkarskich na miejscu (na życzenie, za dodatkową opłatą).

Holmsjön

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:maj-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Sztokholm Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maksymalnie 15 osób
Zakwaterowanie:apartament/domek dla 6-osób
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:około 10 jezior na których właściciel może postawić łodzie
Przewodnik:brak
Cena:1 250,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 7 500,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
W cenie:
 • apartament/domek 6-osobowy bez pościeli i sprzątania końcowego,
 • 2 łodzie wędkarskie 4,3 m z silnikami spalinowymi 5 KM (4-suwy),
 • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy jeziora,
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu,
 • licencje wędkarskie płatne są na miejscu – 350 SEK/osoba/tydzień.

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Jezioro o powierzchni ponad 10 000 ha, zlokalizowane w środkowej Szwecji, oddalone:

 • ok. 450 km od Nynäshamn,
 • ok. 390 km od Sztokholmu,
 • ok. 1000 km od Karlskrony.


Holmsjön

Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do października), okoń (od czerwca do października), pstrąg potokowy i tęczowy (od maja do września).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski od maja do października (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • różnorodność łowisk
 • wielkie trollingowe jezioro Holmsjön z bardzo dużym szczupakiem i pstrągiem (trocią)
 • dodatkowo kilka mniejszych jezior ze szczupakami i okazowymi okoniami
 • łowiska pstrągowe (tęczak i potokowiec)
 • piękna okolica, lasy
 • mała i cicha miejscowość
 • dobre warunki zakwaterowania