Dafjord | Północna Norwegia



Wędkarski skarb na północy Norwegii

Do Dafjord nie trzeba płynąć promem, ponieważ na wyspę Ringvassøya prowadzi tunel pod fiordem. To duży plus w porównaniu z innymi łowiskami północy, gdzie trzeba się przeprawiać rzadko kursującym promem. Kolejnym atutem jest odległość od lotniska w Tromsø, która wynosi zaledwie 60 kilometrów. Tromsø jest dobrze skomunikowane z resztą Norwegii - łatwo tu przylecieć samolotem, co jest nie bez znaczenia dla grup, które nie mają czasu na długi dojazd samochodowy przez Szwecję lub południową Norwegię.

Dafjord z pewnością zapewni wędkarzom porządną dawkę emocji. Występują tu wszystkie typowe dla północnej Norwegii gatunki ryb, na czele z dorszem, halibutem, czarniakiem (duże sztuki nie wcześniej niż w drugiej połowie czerwca), zębaczem, karmazynem i okazałą brosmą. Dno morskie w okolicy obu ośrodków jest mocno zróżnicowane - na przemian występują płaskie, halibutowe blaty oraz niezbyt głębokie górki podwodne ze szczytami wychodzącymi na 20-60 metrów. To sprzyja zastosowaniu wszelkich wędkarskich technik, włącznie z niezwykle ostatnio modnym halibutowym trollingiem przy użyciu dużych gum.

Oba ośrodki dają wędkującym całkiem dobrą ochronę w przypadku złej pogody. Tylko naprawdę silny, niemal sztormowy wiatr, uniemożliwić może wędkowanie.

Inne atrakcje dla aktywnych

W ten rejon zapraszamy oczywiście nie tylko miłośników wędkowania. Wszystkie osoby, które cenią sobie aktywny wypoczynek w przepięknej scenerii, znajdą tu wiele ciekawych zajęć, jak np. nurkowanie, jazda na rowerze czy bardzo ciekawe fotosafari (orły morskie, morświny, a nawet niektóre gatunki wielorybów). Bardzo blisko znajduje się jedno z największych norweskich miast na północy, czyli Tromsø, które należy koniecznie odwiedzić przynajmniej na jeden dzień.

Dostępność łowiska

W niektórych miejscach można łowić ryby z brzegu, ale wówczas mamy szansę jedynie na małe sztuki (1-2 kg). Prawdziwą wędkarską przygodę można przeżyć jedynie przy pomocy bezpiecznej łodzi z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em.

Rekomendowane metody połowu

Najlepszą metodą połowu ryb na większych głębokościach (50 m i więcej) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą typowo denne ryby, jak zębacz czy brosma. Na pilker doskonale reagują dorsze i czarniaki. Na mniejszych głębokościach można spróbować spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75-gramowe). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze i czarniaki. Te ostatnie można kusić również metodą trollingową z użyciem odpowiednio dużych, podłużnych woblerów (np. rapala magnum). Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu dostępne są w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi klienci wyjeżdżający do Norwegii.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 20 kg zamrożonych filetów na osobę (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Od dnia 09.10.2017 w Norwegii nie wolno zabierać halibutów powyżej 2 m długości. Powodem są niebezpieczne związki chemiczne, które duże halibuty gromadzą w swoim organizmie podczas całego życia. Spożywanie mięsa dużych halibutów może być niekorzystne lub groźne dla człowieka. Wszystkie halibuty powyżej 2 m należy wypuścić z powrotem do oceanu. Jeśli kondycja ryby po holu wskazuje, że halibut może nie przeżyć, należy go uśmiercić i pozostawić w morzu.

Od 01.01.2018 w wędkarskich ośrodkach na terenie Norwegii obowiązuje rejestr połowów, który dotyczy niektórych gatunków ryb (między innymi dorszy, halibutów i karmazynów). Więcej informacji na ten temat przekaże Państwu gospodarz ośrodka wędkarskiego.


Ośrodek nr 1

Proponujemy Państwu zakwaterowanie w przestronnym, w pełni wyposażonym 8-osobowym apartamencie. Do dyspozycji gości 3 oddzielne sypialnie (4 łóżka pojedyncze + 2 piętrowe), łazienka z prysznicem, 2 toalety, w pełni wyposażona kuchnia z częścią jadalnianą, salon z TV, dostęp do internetu „wi-fi”.

Ośrodek nr 2

Na wędkarzy oczekuje 6-osobowy domek „Sea House” o powierzchni 73 m2. W domku znajdą Państwo 2 osobne sypialnie (2 łóżka pojedyncze, 2 łóżka piętrowe), w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą, łazienkę z prysznicem i WC, salon z TV, dostęp do internetu „wi-fi”, werandę z meblami ogrodowymi i widokiem na fjord. Odległość od przystani łodziowej to około 20 metrów.

Ośrodek nr 1

Mocnym punktem tej oferty są świetne łodzie. Ośrodek dysponuje dwiema jednostkami „Arvor” 21,5 stopy z silnikami 115 KM, kabiną, echosondą, GPS i ploterem (Lowrence HDS 5). Na terenie ośrodka jest oczywiście miejsce do sprawiania i mrożenia ryb.

Nasze biuro dysponuje dokładnymi mapami wędkarskimi oraz namiarami GPS na konkretne miejsca połowów.

Ośrodek nr 2

Sprzęt pływający to 2 aluminiowe łodzie wędkarskie Kvaerno (4-osobowe) z silnikami 60 KM, echosondami, GPS i ploterami. Do dyspozycji klientów na terenie ośrodka znajduje się zadaszone pomieszczenie do sprawiania ryb wraz z obszernymi zamrażarkami.

Mapy wędkarskie okolicy oraz namiary GPS na łowiska dostępne są w naszym biurze.

Dafjord

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Tromsø i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:najlepiej 6-8 osób w zależności od ośrodka
Zakwaterowanie:apartament
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:archipelag, fiordy i otwarte morze
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:2 200,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 8 osobach uczestniczących (łącznie 17 600,- PLN za 8 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • apartament 6-8 osobowy z pościelą, ręcznikami i sprzątaniem końcowym w ośrodku nr 1
  • 2 łodzie wędkarskie 6,45 metra z silnikami spalinowymi 115 KM, kabiną, echosondą, GPS i ploterem
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko położone w północnej części Norwegii w okolicy miasta Tromsø , oddalone:

  • ok. 1715 km od Oslo,
  • ok. 60 km od lotniska w Tromsø,
  • ok. 1695 km od Nynäshamn.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: halibut, czarniak, dorsz, zębacz i inne ryby morskie - np. makrela, plamiak, karmazyn, brosma, rekin śledziowy (najlepszy sezon wędkarski trwa od połowy kwietnia do połowy września).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!

Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Największe atuty oferty

  • sprawdzony rejon, bezpośrednie sąsiedztwo legendarnej „halibutowej” wyspy Vannøya,
  • idealna oferta dla ludzi kochających wędkowanie wśród dzikich, zapierających dech w piersiach krajobrazów Dalekiej Północy,
  • dla wymagających - bardzo dobry standard zakwaterowania i łodzi,
  • szansa na połów okazowych ryb wielu gatunków, w tym halibutów, dorszy i czarniaków.

Atrakcje w okolicy

  • miasto Tromsø,
  • niezwykle malownicze szlaki do wędrówek pieszych bądź rowerowych,
  • możliwość nurkowania, pływania na widsurfingu oraz wypraw fotograficznych (wieloryby, foki, ptaki),
  • wyprawy na lodowiec.