Wyspa Andoya | Północna Norwegia



Nasz ośrodek znajduje się przy samej cieśninie oddzielającej Vesteralen od Andoya. Ciągły ruch wody i duże pływy wytworzyły tutaj niebywale korzystne warunki do uprawiania wędkarskiej turystyki. Sezon na ryby trwa nieprzerwanie cały rok, a łowisko obfituje we wszystkie gatunki ryb typowe dla północnej Norwegii. Wody te bardzo licznie zasiedlają halibuty, dorsze, czarniaki, rdzawce oraz karmazyny. Wszystkie te drapieżniki osiągają tu piękne przyrosty i szansa na spotkanie z rekordowymi okazami są większe niż na innych łowiskach Norwegii. Połowom sprzyja także bardzo zróżnicowane dno o mocno zmieniającej się głębokości. Głębokie plosa fiordów (100-300 m) sąsiadują z górkami podwodnymi i piaszczystymi blatami o głębokości od 10 do 50 m. Andoya to także miejsce bezpieczne pogodowo. W przypadku dobrej pogody można wypłynąć na otwarty ocean (20 minut drogi łodzią), a w przypadku niesprzyjających wiatrów bez problemu można łowić w bezpiecznym i dobrze osłoniętym fiordzie.

Wygoda i bezpieczeństwo

Baza wędkarska Andoya spełnia wymagania najbardziej wymagających wędkarzy. Apartamenty zlokalizowane są nad samą wodą, są duże i obszerne. Jest oczywiście osobne stanowisko do sprawiania i mrożenia ryb. Sprzęt pływający to mocne, aluminiowe jednostki, które zapewniają wygodne wędkowania dla 4-5 osób jednocześnie. Wyposażone są w silniki o mocy 80-115 KM oraz całą niezbędną elektronikę do morskich połowów (echo/gps/plotery). Na miejscu jest sklep spożywczy oraz stacja benzynowa. Więcej informacji znajduje się w zakładce „zakwaterowanie” oraz „łodzie”.

Dla rodzin i turystów

Okolica oferuje wiele atrakcji dla osób niewędkujących. Są to przede wszystkim przepiękne szlaki górskie oraz tereny spacerowe. W odległości do 30 minut jazdy autem znajduje się kilka plaż (temperatura wody nie przekracza jednak nigdy 15 C, nawet w lecie). Andoya to także jedno z najlepszych miejsc w Norwegii aby wybrać się na obserwację wielorybów i orek. Jest ich tutaj dużo, a lokalne firmy organizują całodzienne rejsy umożliwiające spotkania z tymi niesamowitymi zwierzętami. Więcej informacji w naszym biurze.

Dostępność łowiska

Zdecydowanie rekomendujemy łowienie z łodzi wędkarskiej z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em. Umożliwi ona dotarcie do najlepszych stanowisk oraz ławic ryb. Z brzegu gdzieniegdzie również można spróbować połowu, ale wówczas nie należy spodziewać się ryb większych niż 1-2-kilogramowe.

Rekomendowane metody połowu

Pilkery, spinning, łowienie na przynęty naturalne (np. martwa rybka czy filet, małże czy krewetki), a także trolling z użyciem bardzo dużych, specjalnych ripperów z ciężkimi główkami. Więcej informacji w biurze Eventur Fishing.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 18 kg zamrożonych filetów na osobę (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika) pod warunkiem posiadania dokumentu uprawniającego do ich przewozu (taki dokument można otrzymać w każdej naszej bazie). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Od dnia 09.10.2017 w Norwegii nie wolno zabierać halibutów powyżej 2 m długości. Powodem są niebezpieczne związki chemiczne, które duże halibuty gromadzą w swoim organizmie podczas całego życia. Spożywanie mięsa dużych halibutów może być niekorzystne lub groźne dla człowieka. Wszystkie halibuty powyżej 2 m należy wypuścić z powrotem do oceanu. Jeśli kondycja ryby po holu wskazuje, że halibut może nie przeżyć, należy go uśmiercić i pozostawić w morzu. Szczegółowe informacje o okresach i wymiarach ochronnych poszczególnych gatunków ryb otrzymacie Państwo zawsze przed wyjazdem na wyprawę.

Od 01.01.2018 w wędkarskich ośrodkach na terenie Norwegii obowiązuje rejestr połowów, który dotyczy niektórych gatunków ryb (między innymi dorszy, halibutów i karmazynów). Więcej informacji na ten temat przekaże Państwu gospodarz ośrodka wędkarskiego po przyjeździe.

Norwegia - w wędkarskim raju

Prawdziwy raj dla wędkarzy i jeden z najpiękniejszych krajów świata, którego urokowi trudno się oprzeć... Oto specjalna galeria zdjęć z fantastycznych połowów w Norwegii. I Ty możesz przeżyć takie chwile!

Zobacz galerię


Zakwaterowanie

Wędkarze kwaterują w apartamentach o bardzo wysokim standardzie. Wszystkie zostały wybudowane w latach 2020-2021 i położone są nad samą wodą lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Dostępne są apartamenty od 4 do 8-osobowych. Każdy posiada pełne wyposażenie łącznie z kompletną kuchnią, łazienką i dostęp do WI – FI. Sypialnie są 2-osobowe. Apartamenty położone nad samą wodą posiadają duże tarasy z meblami ogrodowymi. Na miejscu dostępne jest zadaszone, duże pomieszczenie do mrożenia oraz sprawiania ryb.

Sprzęt pływający

Do dyspozycji są aluminiowe, duże i solidne jednostki o długości od 600 do 700 cm. Każda z łodzi wyposażona jest w nowy, 4-suwowy silnik Yamaha o mocy 80-115 KM. Wszystkie łodzie posiadają kolorowe echosondy, gps i plotery. Andoya oferuje sprzęt pływający na najwyższym poziomie.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolnie, ilość dni do wyboru ale nie mniej niż 4 doby, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Trosmo lub Evenes i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności apartamentu, dostępne apartamenty 4 - oraz 6 i 8 - osobowe
Zakwaterowanie:apartamenty
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:archipelag, fiordy i otwarte morze
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:2 690,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 5 osobach uczestniczących (łącznie 13 450,- PLN za 5 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 27.09.2021 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • apartament 6-osobowy z pościelą, ręcznikami i sprzątaniem końcowym
  • łódź wędkarska 5-osobowa 6,2 metra z silnikiem spalinowym 80 KM, kabiną, echosondą, GPS i ploterem
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@wyprawynaryby.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@wyprawynaryby.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Wyspa położona jest w północnej części Norwegii nad Morzem Norweskim. Oddalona jest:

  • ok. 170 km od lotniska w Evenes,
  • ok. 430 km od lotniska w Tromso,
  • ok. 1550 km od portu prmowego w Nynäshamn.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: dorsz, zębacz, halibut, plamiak, rdzawiec, karmazyn

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa niemal cały rok, jednak najlepiej jechać od marca do końca sierpnia (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!

Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Największe atuty oferty

  • wybitne łowisko ryb morskich
  • duża szansa na halibuta
  • małe zaludnienie, mało wędkarzy, duży obszar łowisk
  • wysokiej klasy baza wędkarska położna w starej, handlowej osadzie rybackiej – miejsce „z klimatem”.
  • możliwość dolotu samolotem dość blisko od bazy

Atrakcje w okolicy

  • wyprawy przyrodnicze (obserwacja ptaków i wielorybów),
  • w pewnych porach roku – możliwość obserwacji zorzy polarnej,
  • wspaniałe szlaki do spacerowania lub biegania
,

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.