Aldersund | Środkowa NorwegiaDoskonałe łowiska

Piękna okolica stwarza idealne wprost warunki wypoczynku dla wędkarzy, miłośników fotografii czy pieszych wycieczek brzegiem morza. Czy jest coś piękniejszego niż wędkarski odpoczynek w kompletnej ciszy oraz otoczeniu dzikiej przyrody? Okolice Aldersund (81 km od miejscowości Mo i Rana oraz całkiem niedaleko od linii północnego Koła Podbiegunowego) oferują przyjeżdżającym niezwykle szeroki wachlarz możliwości wędkarskich. Już 5 minut drogi łodzią od domku znaleźć można niezłe łowiska czarniaka i rdzawca. Po rekordowe dorsze trzeba zapuścić się nieco dalej w kierunku otwartego morza. Ale też nie bardzo daleko - łodzią dotrzemy tam w 20 minut. Głębokość łowiska jest zróżnicowana - w wielu miejscach dochodzi do 150 m, choć nie brakuje też płytszych górek podwodnych (20-40 m). Dzięki temu ryby mają wyśmienite warunki do rozwoju i osiągają w Aldersund imponujące rozmiary.

Warto spróbować na spinning

Oprócz tradycyjnego ciężkiego sprzętu, powszechnie używanego do połowów w morzu, koniecznie trzeba tu zabrać nieco lżejszy sprzęt spinningowy. Sami przekonaliśmy się o tym podczas niejednej wyprawy do Norwegii. Znana doskonale polskim wędkarzom metoda połowu "z opadu" jest niezwykle skuteczna także w Norwegii i przynosi mnóstwo radości z brań oraz holowania ryb.

Są też śledzie i łososiowate

W okresie maj-lipiec do okolicznych wód napływają wielkie ławice śledzi. Doskonale widać je z dużej odległości (woda na dużym obszarze ma ciemniejsze zabarwienie). Kto choć raz spróbował popularnej na polskim wybrzeżu choinki, wie, jaką frajdę mogą sprawić połowy tych smakowitych ryb. Zwłaszcza jeśli wędkę w ręku trzyma najmłodszy uczestnik wyprawy. Gwarantujemy Państwu, iż umiejętnie przyrządzone dania ze świeżego norweskiego śledzia to szczyt kulinarnej przyjemności. W niewielkiej odległości od miejsca zakwaterowania (10-15 km) znajdują się również śródlądowe łowiska ryb łososiowatych, przede wszystkim łososia atlantyckiego i troci wędrownej. Gorąco polecamy Państwu rejon Aldersund. Warto tu spędzić rodzinno-wędkarskie wakacje, jak i poważną wyprawę w towarzystwie prawdziwych zapaleńców. Ze swojej strony zapewniamy Państwu kompleksową i rzetelną informację wędkarską.

Dostępność łowiska

W niektórych miejscach można łowić ryby z brzegu. Jednak najlepsze efekty daje wędkowanie z bezpiecznej, przystosowanej do pływania po morzu łodzi z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em.

Rekomendowane metody połowu

Najlepszą metodą połowu ryb na głębszej wodzie (ponad 50 m) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem lub obciążonym rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą ryby typowo denne, jak zębacz czy brosma. Na pilkery doskonale reagują dorsze i czarniaki, a także rdzawce. Na mniejszych głębokościach można spróbować pionowego spinningu na przynęty gumowe obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75-gramowe). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze i czarniaki. Rdzawce znakomicie biorą na klasyczny opad, po wyrzuceniu przynęty daleko od łodzi. Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - na zapytanie w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi Klienci wyjeżdżający do Norwegii.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 20 kg zamrożonych filetów na osobę (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Od dnia 09.10.2017 w Norwegii nie wolno zabierać halibutów powyżej 2 m długości. Powodem są niebezpieczne związki chemiczne, które duże halibuty gromadzą w swoim organizmie podczas całego życia. Spożywanie mięsa dużych halibutów może być niekorzystne lub groźne dla człowieka. Wszystkie halibuty powyżej 2 m należy wypuścić z powrotem do oceanu. Jeśli kondycja ryby po holu wskazuje, że halibut może nie przeżyć, należy go uśmiercić i pozostawić w morzu.

Od 01.01.2018 w wędkarskich ośrodkach na terenie Norwegii obowiązuje rejestr połowów, który dotyczy niektórych gatunków ryb (między innymi dorszy, halibutów i karmazynów). Więcej informacji na ten temat przekaże Państwu gospodarz ośrodka wędkarskiego.


Zakwaterowanie

W Aldersund oferujemy wolnostojące domki 6-osobowe oraz apartamenty o pojemności od 4 do 9 osób. Zakwaterowanie zapewnia wysoki standard, a budynki znajdują się nad samą wodą. W każdym znajdą Państwa w pełni wyposażone kuchnie z częścią jadalnianą, łazienki z prysznicem i WC, salon z TV, 2-osobowe sypialnie z pojedynczymi łóżkami, dostęp do internetu „wi-fi”. Do dyspozycji klientów także zamrażarki oraz zadaszone miejsce do sprawiania ryb.

Sprzęt wędkarski

Do dyspozycji wędkarzy profesjonalne i bezpieczne aluminiowe łodzie wędkarskie o długości 5,4 m, z których swobodnie mogą łowić nawet 4 osoby. Każda z łodzi wyposażona jest w silnik spalinowy (czterosuw) o mocy 40 KM. Na wyposażeniu każdej łodzi dodatkowo znajdują się: echosonda, GPS, kierownica. Przystań łodziowa znajduje się bezpośrednio obok domku. Na życzenie organizujemy wyprawy w morze ze skiperem. Kompleksowa informacja wędkarska o łowisku oraz plany batymetryczne dostępne w biurze Eventur Fishing.

Aldersund

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Bodø i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności apartamentu/domku, 4-, 6-, 9-osobowe
Zakwaterowanie:apartamenty i domki
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:archipelag, fiordy i otwarte morze
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 850,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 11 100,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • apartament 8-osobowy z pościelą i ręcznikami
 • 2 łodzie wędkarskie 6,6 metra z silnikami spalinowymi 75 KM, echosondą, GPS i ploterem
 • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko położone w północnej części Norwegii, nieco na południe od linii koła polarnego, 81 km od miasta Mo i Rana, oddalone:

 • ok. 1020 km od Olso,
 • ok. 1230 km od Nynäshamn,
 • ok. 318 km od Bodø,


Rodzaj wody i ryby
Łowisko morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: czarniak, dorsz, zębacz, halibut i inne ryby morskie - np. halibut, zębacz, plamiak, karmazyn, śledź, makrela, rekin śledziowy, łosoś (sezon trwa tutaj praktycznie przez cały rok, ale na najlepsze brania dorszy można liczyć w okresie od marca do czerwca, natomiast najlepszym okresem połowu czarniaków jest wczesna wiosna oraz lato, począwszy od połowy czerwca do połowy września).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!

Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Największe atuty oferty

 • świetne łowiska i mnogość gatunków
 • wokół dzika przyroda i piękne krajobrazy
 • zróżnicowane głębokości
 • możliwość połowu na spinning

Atrakcje w okolicy

 • wyprawy przyrodnicze (wieloryby, foki, orły morskie),
 • wspaniałe szlaki turystyki pieszej i rowerowej, możliwość wspinaczki,
 • miasta: Sandnessjøen oraz Mo i Rana.