Los Roques, Morze Karaibskie | Wenezuela


O łowisku

Prawdziwe Karaiby

Na archipelag składa się 46 wysp (na stałe zamieszkana jest tylko największa z nich - Gran Roque) oraz setki mniejszych, piaszczysto namorzynowych łach i wypłyceń. Cały ten obszar to ścisły rezerwat morski, który rozciąga się na długości ponad 40 km i szerokości ponad 20 km. Odosobnione położenie na oceanie (Los Roques leży w strefie podzwrotnikowej, 156 km na północ od wybrzeży Wenezueli i 30 minut samolotem z Caracas) oraz brak masowej turystyki sprawiło, iż jest to jeden z najpiękniejszych koralowych atoli na świecie, gdzie występują dziesiątki egzotycznych gatunków roślin oraz zwierząt. Woda jest niezwykle przejrzysta, bardzo ciepła (przez większą cześć roku ma temperaturę 25-30 °C) i poza wędkowaniem świetnie nadaje się do nurkowania, windsurfingu czy niczym niezakłócanego plażowania z ulubioną lekturą w ręku. Nie ma tu sieci hotelowych, ekskluzywnych 5-gwiazdkowych restauracji (co nie znaczy, że nie można znakomicie zjeść), jachtowych przystani. Co więcej, nie ma nawet samochodów i dróg! Jedyną osadę ludzką na Gran Roque można obejść spacerkiem dookoła w nie dłużej niż godzinę i to zatrzymując się przy okazji na pyszne mojito w jednym z urokliwych barów po drodze (mojito to drink, którego podstawą jest karaibski rum, świeża mięta i limonki). Wszędzie będzie towarzyszyć nam orzeźwiająca morska bryza, pelikany oraz ciekawi przyjezdnych i skorzy do uśmiechu wyspiarze. Można o nich powiedzieć, że są bardzo uczynni, nie natrętni i niezwykle muzykalni - dźwięki wesołych, karaibskich melodii docierają z wielu zakątków wyspy.

Dla muszkarzy i spinningistów

Sezon wędkarski na Los Roques trwa od stycznia do grudnia i można przyjechać w dowolnie wybranym terminie. Dogodne położenie sprawia, że pogoda zmienia się niewiele w ciągu sezonu, nie występują też huragany typowe dla obszaru Karaibów. Ryby żerują równomiernie przez okrągły rok, choć zdarzają się okresy wybitnie dobrych brań. Są jednak bardzo trudne do przewidzenia gdyż mają ścisły związek z prądami morskimi oraz fazami księżyca. Miejscowi przewodnicy wędkarscy, którzy opiekowali się nami podczas wyprawy rozpoznawczej, bardzo polecali na przyjazd okresy styczeń-maj oraz listopad-grudzień, jako najpewniejsze pod względem pogodowym. Los Roques jest bez wątpienia jednym z najlepszych łowisk bonefisha (albuli) na Ziemi. Te kultowe i niezwykle mocarna ryby występują tu w olbrzymich ilościach i naszym zdaniem są łatwiejsze do złowienia niż w innych rejonach Karaibów. Także rozmiar bonefisha jest większy niż gdzie indziej - średnio będą to sztuki o masie 1,5 - 3 kg, a podczas tygodniowego pobytu istnieje bardzo duża szansa na złowienie ryby jeszcze większej.

Albule łowi się najczęściej "na wzrok" brodząc wraz przewodnikiem po ciepłych, przybrzeżnych wodach atolu (tzw. "flats"). Można łowić na spinning, ale najwięcej przyjemności i emocji daje oczywiście metoda muchowa. Bardzo często łowi się na wodzie o głębokości 20-40 cm, a hol (niezbędnych jest co najmniej 100 metrów backingu) to poważne wyzwania dla każdego - nawet najbardziej doświadczonego muszkarza. Statystyczny dzień na Los Roques przyniesie wprawnemu wędkarzowi co najmniej kilkanaście wyholowanych ryb. Kolejnym gatunkiem, który przyciąga do Wenezueli jak magnes, jest sławny na cały świat tarpon. Na Los Roques duże tarpony można często obserwować już w porcie gdzie stoją zacumowane łodzie rybackie (polują tu na liczną drobnicę pospołu z pelikanami), ale dopiero podróż łodzią w okolice namorzynów i głębszych kanałów między wyspami umożliwia ich regularne łowienie. Duże tarpony (30-80 kg) zamieszkują głębsze rejony morza i są nieustannie w ruchu przemierzając bardziej otwarte wody w poszukiwaniu pożywienia. Ich najskuteczniejszą, choć zazwyczaj długotrwałą metodą poszukiwań, jest spinning lub trolling. Dopiero po namierzeniu większego stada warto łowić na muchę. Oczywiście samo nawet zacięcie (celowo nie piszemy o wyholowaniu, gdyż ta sztuka udaje się nie częściej niż raz na 5-6 brań) tarpona przy użyciu którejkolwiek z metod to przeżycie, które zapamięta się na długo! Jednak, wbrew pozorom, największą atrakcją jeśli chodzi o tarpony jest łowienie ryb mniejszych - tzw. "baby tarpon". Są to ryby o masie do 15 kg (z reguły 2-10 kg), które po zacięciu więcej czasu spędzają na powietrznych, bardzo widowiskowych skokach, niż w wodzie. Na Los Roques jest kilka obszarów, gdzie małe tarpony regularnie żerują i z powodzeniem można łowić je przy użyciu mocniejszej muchówki (klasa 9-10) lub spinningu. Dla nas, spotkanie z licznym stadem takich właśnie ryb podczas wyprawy studyjnej w kwietniu 2011 roku, było jednym z najwspanialszych wędkarskich dni w życiu i życzymy każdemu podobnych emocji.

Także rasowy spinningista będzie miał na atolu pełne ręce roboty - przyjemnego zajęcia dostarczą mu liczne w łowisku permity, barakudy (nawet powyżej 10 kg), jacki (jack cravelle oraz horse eye jack) oraz snappery. Gatunki te często łowi się na przynęty powierzchniowe (duże poppery) co zapewnia olbrzymią dawkę wędkarskiej adrenaliny. Przy dobrej i stabilnej pogodzie możliwe jest także łowienie na otwartych wodach atolu, za granicą rafy koralowej. Najczęstszą zdobyczą będą wtedy żaglice, tuńczyki, dorado oraz wahoo. Okresowo w okolicy Los Roques można także spodziewać się rekordowych okazów marlina.

Dostępność łowiska

Wędkowanie z komfortowych, szybkich łodzi z przewodnikiem i sternikiem. Każda z łodzi przeznaczona jest na 2 wędkarzy i prowadzona przez doświadczonego przewodnika. Podczas łowienia bonefishów łódź służy głównie do transportu pomiędzy miejscami występowania ryb. Same albule łowi się najczęściej brodząc w płytkiej wodzie wraz z przewodnikiem. Tarpony, barakudy oraz inne gatunki ryb łowi się z reguły z pokładu łodzi. Bardzo duże okazy bonefisha i tarpona występują w porcie na Gran Roque (kilka minut spacerem z miejsca zakwaterowania), trudno je jednak skusić do brania (jeszcze trudniej je tam wyholować).

Rekomendowane metody połowu

Spinning z użyciem popperów, gumowych dżigów, błystek czy woblerów, trolling, metoda żywcowa, połów na świeże morskie skorupiaki. Los Roques to prawdziwy "Eden" dla miłośników łowienia na muchę (bonefish, tarpon, permit).

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Szczegółowych informacji udzielamy na zapytanie. Na życzenie niektóre gatunki złowionych ryb mogą być przyrządzone dla wędkarzy na kolację. Bonefish, tarpon oraz permit objęte są całkowitą praktyką no kill.


Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Nasi Klienci kwaterują w komfortowym i eleganckim pensjonacie (tzw. "posada"), który ma długie tradycje wędkarskie. Pensjonat oferuje 1- lub 2-osobowe, klimatyzowane pokoje wraz z łazienkami (ciepła woda dostępna jest okresowo, ale w tropikach nie jest do niczego potrzebna). Pensjonat położony jest tuż nad brzegiem morza, kilka metrów od miejsca postoju łodzi wędkarskich. Na terenie pensjonatu znajduje się restauracja/jadalnia oraz bar, który serwuje typowe karaibskie drinki. Śniadania oraz pyszne kolacje (3 dania, dominują najwyższej jakości ryby i owoce morza, kolacja zakończona deserem) serwowane są na miejscu. Lunch (kanapka, sałatka, napoje) serwowany jest na łodzi podczas łowienia. Komfortowa, dużą łódź z przewodnikiem przypływa po każdych dwóch wędkarzy około 7.30-8.00 rano, choć można umówić się z przewodnikiem również na inne godziny. Wędkowanie trwa około 9 godzin, ale na życzenie można je przedłużyć niemal do samego zmroku (około 18.30).

Wszyscy przewodnicy, z którymi współpracuje nasze biuro, to wysokiej klasy specjaliści, znający łowiska Los Roques jak własną kieszeń. Mieszkają na wyspie od urodzenia i mają za sobą wieloletnią praktykę sportowego połowu ryb. Niektórzy mówią płynnie po angielsku, ale większość posługuje się tzw. "fishing english" (operują jedynie wyrażeniami z dziedziny wędkarstwa). Państwa przewodnik zna dokładne miejsca występowania poszczególnych gatunków ryb, pokaże także jak je skutecznie łowić. Gorąco namawiamy aby dokładnie słuchać jego sugestii dotyczących łowienia. Wszyscy przewodnicy to bardzo utalentowani muszkarze - na życzenie zademonstrują swoje umiejętności i odbędą bezpłatne szkolenie. Sprzęt wędkarski potrzebny do łowienia na Los Roques należy mieć ze sobą - na miejscu nie ma możliwości zakupu bądź wypożyczenia. Dokładnych informacji ekwipunkowych udzielimy Państwu oczywiście przed wyjazdem.


Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Cena:W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem.

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko morskie położone w Wenezueli (Ameryka Południowa), na koralowym atolu na Morzu Karaibskim, oddalone ok. 11 godzin lotu z Europy do Caracas, ok. 30 minut lotu z Caracas na Gran Roque.

Jakie ryby?
Bonefish, tarpon, baby tarpon, permit, jack crevalle, barakuda, snapper, grouper, snook (sezon wędkarski trwa cały rok).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok. Szczegóły na zapytanie w biurze.

Jak dojechać na miejsce?
Z Europy przelot samolotem do Ameryki Południowej.

Największe atuty oferty

  • piękny karaibski archipelag
  • świetne miejsce dla morskich muszkarzy
  • duże okazy bonefisha
  • sporo innych gatunków

Co oprócz łowienia?

Uzupełnieniem wędkowania może być zwiedzanie archipelagu Los Roques, nurkowanie na rafie koralowej, a także zwiedzanie stolicy Wenezueli - Caracas.